Med fantasi och energi svänger Mattias Kristiansson ihop rätter och överdådiga bakverk som en gång för alla slår hål på trötta fördomar om vegansk mat. Laga en riktig hamburgermiddag, Glammig bouillabaisse eller varför inte En skojigare marockansk gryta! Avsluta med Chockerande chokladsufflé och bli extra mätt och extra nöjd.
Lånade boken på bibblan för att se om den verkade bra och jag kommer definitivt att köpa den nu. Som vegan med en köttälskande sambo är det ibland ganska svårt att hitta bra maträtter för båda, men här finns mycket jag tror vi båda kommer att gilla eftersom recepten inte alltid är "typiskt veganska". Det finns till exempel recept på flera olika burgare och gratänger samt typiska kötträtter som köttfärslimpa och järpar på veganskt vis. Dessutom finns det recept på både utflyktsmat, pasta,pajer, soppor mm så det är verkligen för "alla tillfällen". Stort plus för att det finns flera recept på bakverk och efterrätter för det tycker jag själv är svårast att tänka ut på egen hand.
Lisa C
5/5
Mycket fina recept.
En bok med recept som man verkligen lagar, inget krångligt
utan goda maträtter som man blir sugen på.
En bok för både nybörjare och mer vana veganer.
Kerstin R
5/5
En jätte bra och fin bok!
Mycket bra och enkelt upplägg. Det mesta har man redan hemma. Inget krångel. Jätte bra för folk som är nya i vego världen och vill få bra tips. Helt enkelt en bok för alla som vill äta vego!
Jennifer
5/5
Insprirerande och lätt att ta till sig
Boken är en frisk fläkt. Den är skriven på ett mycket personligt och inspirerande sätt. Mycket bra förklaringar till alla recept och inga krångliga ingredienser. Fantastisk bra att få alla dessa råd om vad man ska tänka på om man vill prova att leva veganskt. Jag blev verkligen sugen på att prova flera recept så fort jag läst dem!
Maria S
4/5
Bra med svenska mått och råvaror
Det är skönt att hitta en bra vegankokbok som är svensk, med svenska mått och råvaror i stort sätt.
Trevlig och glad känsla genomsyrar.
MG
4/5
Bra bok!
Mycket bra. Kunde vara mer naturliga recept med linser och bönor och grönsaker och dyl. och inte så mycket köttersättning!
Eva S
5/5
Fräsh och smart kokbok
Härliga recept som inte är alltför komplicerade. Maten funkar bra till vardags när en inte har så mycket tid samtidigt som de även fungerar till lite "finare" tillfällen. Är så glad att det finns bra och roliga kokböcker som bara innehåller helt vegetarisk mat.
Janna
5/5
Lättlagade och fantastiskt goda recept!
Mumsiga recept som är lätta att förstå och förändra efter tycke och smak. Hittills har middagarna ur boken gjort succé i familjen.