Räddad : interiör i tvänne akter

AvAlfhild Agrell

Häftad, Svenska, 2007

65 kr

Slutsåld

Beskrivning

Dramat Räddad av Alfhild Agrell innehåller ett inspirerande ursinne. Pjäsen, som kom ut 1882, har en desperation och radikalitet som gör den aktuell än idag.

Viola kan inte lämna sin hänsynslöse make, eftersom det skulle innebära att hon förlorade sitt barn. Hennes situation fyller henne med hat och bitterhet mot maken, samtidigt som kärleken till sonen tvingat henne att låtsas vara den hustru som mannen vill ha. Räddad är en pjäs om moderskapets villkor, kärlek och kvinnors utsatthet.

Under 1880-talet var Alfhild Agrell en av Sveriges mest uppskattade dramatiker av både publik och kritikerkår. Tillsammans med till exempel Victoria Benedictsson och Anne Charlotte Leffler tillhörde Agrell en generation som inte bara krävde lika rättigheter med män, utan också tog för sig av dessa rättigheter och handgripligen tvingade till sig en plats i den offentlighet som inte ansågs passande för kvinnor.

Räddad ges ut i ett samarbete mellan Rosenlarv förlag, Östgötateatern och Riksteatern

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Älskar, älskar inte

Alfhild Agrell, Victoria Benedictsson, Anne Charlotte Leffler, Elin Wägner

Häftad

219 kr

Noveller

Alfhild Agrell, Ebba Witt-Brattström

Häftad

228 kr

Ensam

Alfhild Agrell

Häftad
1

68 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Noveller

Alfhild Agrell, Ebba Witt-Brattström

Häftad

228 kr

Ensam

Alfhild Agrell

Häftad
1

68 kr

Älskar, älskar inte

Alfhild Agrell, Victoria Benedictsson, Anne Charlotte Leffler, Elin Wägner

Häftad

219 kr

Räddad

Alfhild Agrell, Ingeborg Nordin Hennel

Häftad

69 kr