Handling : att visa hund på utställning

av Mia Sandgren

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2011-05-16
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
179:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Ingress Handler är engelskt ord för en person som tränar och visar upp hund, bl.a. på hundutställning.

Handlerns uppgift är att få hunden att vara i centrum, och att låta den med hela sin uppenbarelse berätta att den är vackrast! För att lyckas med detta måste man ha en speciell förmåga och känsla för hunden, så att den visar upp sig på bästa sätt. Det krävs god kunskap om hundens anatomi och mentalitet. Man måste också respektera varje hund som en enskild individ, tycka om de hundar man har ansvar för och göra sitt bästa för att de också ska tycka att det är roligt.
Hundutställningar är förstås skönhetstävlingar, och särskilt på de stora internationella tävlingarna har mängder av timmar och pengar lagts ner för att bibehålla hundarna i bra kondition. Men utställningarna har också en stor social betydelse för alla som älskar att träna och arbeta med bruks och lydnad.
Det här är en praktisk handledning som vänder sig både till dig som står i början av din utställningskarriär och till dig som redan har provat på att ställa ut en del och som nu vill veta mer.
Handling är en omfattande revidering av en bok som kom ut 2005. Den var på112 sidor, hade samma titel och samma författare. Den reviderade boken har helt nytt bildmaterial.

Passar bra ihop

Handling : att visa hund på utställning + Freestyle : träna och tävla med din hund
De som köpt den här boken har ofta också köpt Freestyle : träna och tävla med din hund (inbunden) av Yvonne Öster, Monica Gudinge
Pris för båda:
309:-Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Handling : att visa hund på utställning - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Handling : att visa hund på utställning

De som köpt "Handling : att visa hund på utställning" har även köpt:

Mental aktivering för din hund (inbunden)

Mental aktivering för din hund

Charlotte Swanstein (inbunden)
137:-
Fysträning för hund (inbunden)

Fysträning för hund

Anna Holmgren, Stefan Rosén, Marie Söderström Lundberg (inbunden)
155:-
Lek med hunden : enkla konster och trick (kartonnage)

Lek med hunden : enkla konster och trick

Jørn Mazarino (kartonnage)
119:-
Handling : att visa hund på utställning (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Handling : att visa hund på utställning
  • ISBN: 9789153431756
  • Förlag: Ica Bokförlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qdfja
  • Medarbetare: Danielsson, Tina (form) / Sandgren, Mia (foto)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 160
  • Vikt: 709 g
  • Höjd: 245 mm
  • Format: Inbunden