Legenden om Sally Jones
(kartonnage)av Jakob Wegelius
- Format:
- Kartonnage Finns även som kartonnage (annan utg).
- Utgiven:
- 2008-08-26
- Språk:
- Svenska
- Läsålder:
- 9-12 år
En tecknad roman för alla som lockas av Det Stora Äventyret!
Legenden om Sally Jones är en berättelse om längtan, hopp och grymma svek. Historien börjar djupt inne i den afrikanska regnskogen, där tjuvjägare tar en gorillaunge till fånga. Hon får namnet Sally Jones och smugglas till Europa på ett ångfartyg.
Märkliga öden för så småningom Sally Jones ut på världshaven och dramatiska äventyr i fjärran hamnstäder som Port Said, Singapore, San Francisco och New York. Magiska bilder och en gripande historia gör Legenden om Sally Jones till en sann läsupplevelse för alla åldrar!
Jakob Wegelius har tidigare skrivit och illustrerat "Spionerna i Oreborg" (1994 och 2005), "Herr Balders Hemlighet" (1995), "Esperanza" (1999, nominerad till Augustpriset) samt medverkat i många antologier för yngre barn. 1999 tilldelades Jakob Wegelius också tidningen Expressens presitgefulla barnbokspris Heffaklumpen. Det finns en egen ton i Jakobs berättelser och han har ett helt unikt illustrationsmanér. Berättelserna och bilderna tilltalar både barn och vuxna på olika plan. Det är mycket skickligt gjort! Sagt om Jakobs tidigare böcker: "<...>en riktigt rolig bilderbok <...>faktiskt en av de riktiga höjdarna i höstens bokflod." (Skånska Dagbladet), "Ord- och bildkonstnär som når rakt in i hjärtat" (Svenska Dagbladet), "Det här är en helt vidunderlig bok "
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Sjukhusmysteriet (inbunden) av Martin Widmark | |||
|
Pris för båda:
216:-Köp
|
Fler böcker av Jakob Wegelius
Teckningar från AntarktisJakob Wegelius (inbunden) |
Bland vågor och molnJakob Wegelius (kartonnage) | |
|
142:- Köp
|
39:- Köp
|
Kundrecensioner
Underbar saga
2009-01-13 suma, 39
En helt underbar saga av den gamla sorten där inte allt är hypergulligt hela tiden. Fantastiska bilder. Kan läsas av alla från 6 år (om man låter högläsningen ta lite tid).
En fantastisk berättelse
2009-01-08 Hattepatte
Legenden om Sally Jones har allt. Det är tilltalande bilder, lagom mycket text, en bit av det exotiska och en härlig historia. För mig som vuxen var boken en riktig höjdare, som jag kan tänka mig tilltalar barn i 5-6 årsåldern också. Berättelsen handlar om en gorilla och hennes öden och äventyr i livet. En riktig pärla som jag rekommenderar varmt!
Bloggat om Legenden om Sally Jones
Övrig information
Belönad med Augustpriset för årets svenska barn- och ungdomsbok 2008
Juryns motivering lyder:
"Ett osannolikt äventyr öppnar sig i detta helgjutna allkonstverk, tecknat, författat och formgivet av en och samma upphovsman. I ord och kartor följer läsaren gorillan Sally på hennes färder från djungeln över världens oceaner där hon möter förtryckare, bovar och svekfulla människor men också vänskap och stark kärlek. Grymt och vackert med en säregen ton."