De vita lejonen

av Tom Svensson

Bloggar       Se bokvideo
Format:
Inbunden
Utgiven:
2011-10-14
Språk:
Svenska
Underbart vackra lejonbilder.

Tom Svensson reste till Sydafrika för att fotografera de hotade vita lejonen. Hotade framför allt av tjuvjakten. På privata lodger med stora markområden skyddas lejonen och där kan de växa upp, men syftet är inte sällan höljt i dunkel, det handlar inte alltid om att bevara denna unika variant av lejon. En jägare betalar upp till en miljon kronor för att få chansen att fälla en vuxen vit lejonhanne, och när Tom Svensson undersökte verksamheten mordhotades han. Till slut fick han tag på människor vars uppsåt var allt annat än att främja tjuvjakten. Han reste ner och kunde följa en grupp vita lejon på nära håll under närmare två veckor. Resultatet talar för sig själv. Jag tror faktiskt inte att jag sett bättre kattbilder än Tom Svenssons porträtt av de vita lejonen."
Det skriver på baksidan av boken fotografen Brutus Östling, tillika den som nu ger ut Tom Svenssons bok.

Vita lejon är ingen egen underart av lejon. De är i stället en färgvariant av de bruna lejonen. Man tror att det totalt finns mindre än trehundra vita lejon i hela världen, och av dessa lever endast två helt i frihet. Ett trettiotal lever i privata, skyddade reservat och resten lever i mindre inhägnade områden.

Tom Svensson föddes 1965 i Klovby på Själland och kom till Sverige i treårsåldern. Han är gift sedan tjugo år och har två barn, 16 och 20 år. Sedan snart tio år arbetar han med artbevarande på Nordens Ark i Bohuslän. Hans första bok, den dokumerntära Tamarinerna. Regnskogens lejon kom ut 2009. Nyligen utsågs han av en amerikansk tidskrift till en av de sju mest inspirerande fotograferna på nätet. Han är medlem i Naturfotograferna/N, och häromåret blev han den förste svensk att bli invald i IEPA (International Environment Photographers Association).

Passar bra ihop

De vita lejonen + Jaguar, tiger, lejon, leopard : möten med de fyra stora kattdjuren
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jaguar, tiger, lejon, leopard : möten med de fyra stora kattdjuren (inbunden) av Jan Fleischmann, Maria Veneke
Pris för båda:
349:-Köp

Fler böcker av Tom Svensson

Tamarinerna : regnskogens lejon (inbunden)
På svag is - hur får vi upp den offentliga sektorn på fast mark? (inbunden)

Tamarinerna : regnskogens lejon

Tom Svensson (inbunden)

På svag is - hur får vi upp den offentliga sektorn p...

Håkan Lundgren, Björn Falk, Eric Jannerfeldt, Tom Svensson (häftad)
140:- Köp
142:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken De vita lejonen - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om De vita lejonen

Bokvideo

De som köpt "De vita lejonen" har även köpt:

The Elephant Whisperer (inbunden)

The Elephant Whisperer

Lawrence Anthony, Graham Spence (inbunden)
157:-
A World in HDR (häftad)

A World in HDR

Trey Ratcliff (häftad)
263:-
The Digital Photography Book, Volume 4 (häftad)

The Digital Photography Book, Volume 4

Scott Kelby (häftad)
99:-
Photoshop Down and Dirty Tricks for Designers (häftad)

Photoshop Down and Dirty Tricks for Designers

Corey Barker (häftad)
267:-
Understanding Equine Lameness (häftad)

Understanding Equine Lameness

Les Sellnow (häftad)
138:-
De vita lejonen (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: De vita lejonen
  • ISBN: 9789171398642
  • Förlag: Brutus Östlings bokf Symposion
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Ugfb
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 102
  • Vikt: 1170 g
  • Höjd: 345 mm
  • Format: Inbunden