Bokus
Kristofer Franzén - Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap, råvaror, teknik, Kartonnage

Kartonnage, Svenska, 2011

Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap, råvaror, teknik

Av Kristofer Franzén

289 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

När intresset för matens ursprung ökar och medvetenheten om de onödiga livsmedelstillsatserna får många att ta sig tid att baka med egen surdeg, hellre än att köpa industrilimpan i snabbköpet, faller det sig naturligt att fråga sig om man inte också kan göra sin egen korv. Det kan man, och det blir så otroligt gott!

I princip kan man tillverka korv hemma i köket utan något annat än en skärbräda, en vass kniv och en tratt, men det blir betydligt enklare om man har en köttkvarn med korvhorn till matberedaren. I Korv lär Kristofer Franzén ut hur hela korvstoppningsprocessen går till, hur viktigt det är med hygien och varför temperaturen påverkar korvens konsistens. Här finns recept på bland annat salsiccia, chorizo och ölkorv, smaksatta med salvia, citron eller svamp, men också på de bästa tillbehören: potatispurén, rotfrukterna, salladerna med olika baljväxter och naturligtvis den egna senapen och korvbrödet.

Stefan Wettainens vackra matbilder får det att vattnas i munnen, samtidigt som de på ett instruktivt sätt visar hur processen går till, från råvaran till den färdiga korven.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2011-03-15
  • Mått: 205 x 235 x 17 mm
  • Vikt: 541 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 111
  • Förlag: Bonnier Fakta
  • ISBN: 9789174241433
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

66 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 3/5 Carina C

    eftersom jag endast har bläddrat i den eftersom den skall bli en gåva till en vän som håller på och fixar korv
    kan tyvärr ej sätta ett rättvist betyg

  2. 3/5 Jonas G

    Myckret teknisk, instruktiv bok med noggranna beskrivning av själva tillverkningen. Kunde funnits några fler recept på färskkorv som är enklast för nybörjate. Kapitlet om torkade och rökta korvar ganska omfattande och inget för nybörjare att starta med.

  3. 4/5 Ludvig B

    Den redogör på ett klart och tydligt sätt för grunderna i tillverkningen av korv. Man får också reda på vilka olika typer av korv som finns. Det finns även en mängd tilltalande recept.

  4. 4/5 Rose

    Hade gärna sett fler recept eller varianter av recept. Dvs mer av vad jag kan göra med en korvsmet, olika korvtyper med samma smet. Själv är jag är inte en fegis när det gäller att prova smaker i maten, utan använder vanligtvis recept som en inspirationskälla - och gör sedan efter eget huvud. Just därför hade jag gärna sett fler mer precisa recept - kanske inte för min egen del så mycket, men för att andra läsare och hemmakockar ska våga sig på att prova. Känner många unga människor (gäller även många äldre) som är grymt medvetna om det mesta men som när det kommer till mat inte vågar så mycket att prova sig fram. Men en mycket bra bok som verkligen ligger i tiden, nu när vi alla blir mer medvetna om vikten av vad vi stoppar i oss.

  5. 5/5 Frédéric

    Lägg till fantastiska bilder på det. Det blir inga halvmesyrer med den här boken utan författaren skriver verkligen hur man gör för att få till riktigt schysta wurstar.