Bokus
James Oswald - Flickoffret (Första boken om kommissarie McLean), E-bok

E-bok, Svenska, 2014

Flickoffret (Första boken om kommissarie McLean)

Av James Oswald

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Första boken i succéserien om kommissarie McLean!

»En litterär sensation!« | DAILY MAIL

»Lysande inledning på serien om den skotske kommissarien Tony McLean i Edinburgh.« | LOTTA OLSSON, DN

En ung flickas vanställda kropp hittas i ett igenbommat källarrum. Runt kroppen har sex inre organ placerats ut i en cirkel, och allt tyder på att flickan har offrats i någon form av makaber ritual. Händelsen tycks ha ägt rum för närmare sextio år sedan.
För den nytillsatte kriminalkommissarien Tony McLean i Edinburgh är detta ett »cold case« som borde ges låg prioritet men McLean kan inte sluta tänka på offret och hennes ohyggliga död.
Samtidigt plågas Edinburgh av en hel rad bestialiska mord. Det är dödsfall som inte uppvisar någon rimlig logik, och Edinburghpolisen står handfallen.
Till sin förvåning upptäcker McLean att de nya morden på något sätt tycks vara kopplade till det ceremoniella mordet i källaren. En egendomlig, till synes irrationell teori börjar sakta ta form.

JAMES OSWALD är en brittisk författare vars kriminalromaner om kommissarie McLean har hyllats av såväl kritiker som läsare. På fritiden driver han en boskapsfarm i North East Fife i Skottland.

»En väldigt välskriven och otroligt spännande deckare som man bör läsa!« | MAGNUS UTVIK, GOMORRON, SVT

»Flickoffret är som gjord för att kura upp med framför en brasa, alldeles lagom mörk, mystisk och otäck.« | BOKFROSSA

»Den nye Ian Rankin. En stjärna på Skottlands växande deckarscen.« | DAILY RECORD
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-09-29
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 790
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 2,5 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789174994445
  • Förlag: Modernista
  • Översättare: Gunilla Roos
  • Medarbetare: Lars Sundh
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

6 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Britt-Marie K

    En riktigt bra kriminalroman från en debuterande författare från Skottland. Härliga miljöer i boken, som utspelar sig i Edinburgh. Sköna karaktärer bland poliserna, som jag gärna följer i kommande i böcker i den planerade bokserien.

    Rekommenderas till alla deckarälskare.

  2. 2/5 Alexandru R
  3. 4/5 Sofia F
  4. 4/5 Pia
  5. 5/5 Kund