Bokus
Catharina Ingelman-Sundberg - Kaffe med rån, Pocket

Pocket, Svenska, 2013

Kaffe med rån

Av Catharina Ingelman-Sundberg

90 kr

Skickas på måndag

Beskrivning

Märtha, Snillet, Krattan, Stina och Anna-Greta har det långtråkigt där de bor på servicehuset Diamanten. Dålig mat och trist bemötande, för lite motion och ständiga besparingar. Antagligen skulle de ha det mycket bättre i fängelse!Märtha får en snilleblixt – de ska begå ett brott och se till att de blir dömda. Någon typ av ekonomisk brottslighet, en liten kupp av något slag. Bytet ska de skänka till fattiga och gamla. Kunde Robin Hood så kan väl vi!Med rollatorerna i högsta hugg tar gänget in på lyxhotell där det finns gott om förmögna gäster. Men allt går inte som planerat. För att lyckas måste de tänka ut det perfekta brottet. Äventyret tar fart. Snart finner sig Pensionärsligan indragen i den undre världen och vad som helst kan hända.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-08-14
  • Mått: 110 x 180 x 23 mm
  • Vikt: 201 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Pensionärsligan
  • Antal sidor: 366
  • Förlag: Månpocket
  • Medarbetare: Nils Olsson
  • ISBN: 9789175032177
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

299 recensioner, genomsnitt 3.3/5

  1. 3/5 Anne W

    Jag hade hoppats på lite mer fart och spänning men tyvärr så är den en aning seg med för mycket detaljerade beskrivningar av förberedelserna till brotten de planerar. Konceptet med gamlingar på rymmen för att begå brott lät kul men tyvärr så når inte boken riktigt fram. Den hade vunnit på att korta ner avsnitten med förberedelserna och att komma till saken snabbare.

  2. 4/5 KB

    En mycket rolig bok att koppla av med. Ovanligt med pensionärer som hjältar de händer inte så ofta.Lite tokerier ibland.

  3. 3/5 Ulla N

    Denna bok har nog en annan publik än mig, men den är smårolig hela tiden och lättläst. Dock glömmer man den fort när den väl är klar.

  4. 5/5 Anne-Louise H

    Ja jösses! Var ska jag börja? Jag skrattade så jag grät. Den var verkligen rolig, har berättat om den för mina brukare på hemmet där jag jobbar! Många goa skratt!

  5. 4/5 Annelie S

    Gav denna boken till min pappa i Farsdagspresent och han tyckte den var en kul bok.
    Enda felet är att det är ganska liten text så den blir jobbig att läsa i längden.