Bokus
Anders de la Motte - MemoRandom, Pocket

Pocket, Svenska, 2015

MemoRandom

Av Anders de la Motte

99 kr

Skickas fredag 16/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

David Sarac är informatörshanterare vid Stockholmspolisen. Hans jobb är att rekrytera och sköta topphemliga källor. Manipulation, mutor och hot – så länge han levererar resultat ställer ingen några frågor. Men efter en våldsam bilolycka förlorar han minnet. Tappar kontrollen över sitt avancerade nät av svek och lögner. Plötsligt är han lovligt byte för alla som vill åt hans hemligheter. För att skydda sig själv och sina källor måste han återupprätta kontakten med den försvunne infiltratören ”Janus”, som befinner sig högt upp i den kriminella hierarkin. Flera personer, på båda sidor om lagen, verkar vara beredda att gå över lik för att avslöja ”Janus” rätta identitet. Eller kanske för att skydda den?MemoRandom är den första boken i en serie. Den är såld till över 20 länder och filmbolaget Lionsgate producerar en amerikansk TV-serie baserad på samtliga böcker.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-04-15
  • Mått: 110 x 178 x 26 mm
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: MemoRandom
  • Antal sidor: 416
  • Förlag: Månpocket
  • Medarbetare: Helena Hammarström
  • ISBN: 9789175034393
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

91 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 3/5 Ingvar

    De la Motte blir bättre och bättre men MemoRandom tillhör inte till de bättre, svår att komma in i tyvärr!

  2. 2/5 Rebecka N

    Jag måste säga att förväntningarna var höga innan jag läste denna eftersom jag älskar hans andra böcker samt gav bok två i denna serie, UltiMatum, högsta poäng. Denna bok tyckte jag var rörig och jag fastnade aldrig riktigt i den. Jag hade sen tidigare glömt bort vem Janus var, så det spelade ingen roll när jag läste denna bok som egentligen enbart handlar om att ta reda på vem Janus är. Jag saknade spänningen i denna och hade gärna önskat att det hade hänt mer. Kändes mer som en actionfilm med många biljakter och lite halvt dött mellan dessa, sådana filmer som jag har svårt för. Så denna bok ska jag försöka glömma bort lite och fokusera på hans andra böcker som för det mesta får högsta betyg av mig.

  3. 3/5 Tall_man

    Anders de la Motte har skrivit en bra och spännande deckare. Precis som i Geim-trilogin så har berättelsen ett bra driv. Här känner jag dock att jag saknar det som gjorde den nämnda trilogin speciell. Jag saknar HP och Rebecca. Den här historien känns inte lika speciell, den påminner om för många andra deckare och det går lite för mycket på räls. När upplösningen kommer blir jag trots att huvudpersonen haft minnesförlust hela boken inte överraskad. Trevlig semesterläsning var det i alla fall och jag kommer att läsa även den fristående fortsättningen Ultimatum.

  4. 4/5 Ulla

    Anders de la Motte har förmågan att fånga läsarens intresse redan från första sidan...
    Blandningen av de olika karaktärerna ger en mångsidig bild av handlingen.

  5. 4/5 Annelie G

    Bra drag i handlingen, många trådar som löper parallellt på ett smidigt sätt. Slutar på ett inte helt men ändå något oväntat sätt. Bra kriminalroman.