Pocket, Svenska, 2010
Spelaren
Av Harlan Coben
89 kr
Skickas onsdag 4/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
När den unga Kathy Culver spårlöst försvinner från universitetsområdet står alla handfallna. Det enda spår som finns efter henne är ett par trosor slängda i en soptunna och polisen lägger till slut ned utredningen i brist på bevis. Ett år senare är Kathys pojkvän, quaterbacken Christian Steel, i starten av en lysande fotbollskarriär när han plötsligt får ett samtal ifrån någon som utger sig för att vara den förvunna Kathy. Är hon trots allt i livet?
Sportagenten Myron Bolitar gör allt för att hjälpa sin skyddsling och när Kathys far sedan bli mördad inser han att det är något som inte står rätt till. Tillsammans med sin kompanjon, den egocentriske kampsportsfanatikern Win, dras han in i en härva av orent spel och snabba kast. Vad har egentligen hänt Kathy och går det att hitta hennes fars mördare? Till slut tvingas Myron spela ett mycket högt spel i jakten på sanningen.
br>Spelaren är första delen i Harlan Cobens prisbelönta serie om Myron Bolitar och den fösta att komma ut direkt i pocket på svenska. Coben har sålt över 47 miljoner böcker, är översatt till 40 språk och toppar ständigt bästsäljarlistorna världen över. Spelaren nominerades till Edgar Award för bästa spänningsroman och tilldelades Anthony Award för bästa originalpocket.
Sagt om boken:
"En thriller som har allt, intriger, spänning, romantik och humor. Coben håller läsaren i ovisshet från början till slut."
The Newark Tribune
"Myron Bolitar är en jätterolig karaktär i bästa hårdkokta anda."
Houston Chronicle
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2010-08-25
- Mått: 110 x 178 x 21 mm
- Vikt: 201 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Myron Bolitar
- Antal sidor: 358
- Upplaga: 1
- Förlag: Pocketförlaget
- ISBN: 9789186369378
- Originaltitel: Deal Breaker
- Översättare: Lennart Olofsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
87 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 5/5 Buken
Första boken om Myron - den bästa bokserie som någonsin skrivits! Alla tio böckerna är fem av fem! Vissa (som den här) är t om Glenn Hysèn-klass. Med andra ord; sex clowner av fem möjliga! Drivet, spänningen, intrigerna, humorn, twisterna och hak-tappandet är ständiga i samtliga böcker med Myron & Win! Den här första boken är som sagt inget undantag. Magiskt är bara förnamnet!!! Att dessutom Reine Brynolfsson är uppläsare i alla böckerna är kryddan på moset - bäst minst sagt; mästerligt bäst!
- 4/5 Britt-Marie K
Tycker att böckerna om Myron Bolitar känns lite som gamla kioskdeckare på något sätt. Men böckerna är charmiga och har en härlig humor i sig. Lite spännande är dom också, och inte alldeles helt förutsägbara. Mycket, mycket lättlästa är dom.
Har läst dom fyra första i serien nu och dom liknar varandra rätt så mycket.
Kan rekommendera böckerna för en stunds lättsam underhållning. - 4/5 Johan Verifierat köp
- 4/5 -
- 2/5 -