Bokus
Caroline Engvall - Virtuell våldtäkt : om unga och sexbilder på nätet, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2015

Virtuell våldtäkt : om unga och sexbilder på nätet

Av Caroline Engvall

207 kr

Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Caroline Engvall, författare till "14 år till salu" och "Skuggbarn", är tillbaka med en ny smärtsam och obeskrivligt viktig bok om ungas utsatthet. Alexandra började skicka avklädda foton på sig själv av ren nyfikenhet. Hon fick mängder av komplimanger tillbaka, något som till slut ledde till allt mer avancerade bilder, med ångest som följd. Josefin träffade fel pojkvän i tonåren. Idag lider hon svårt av tanken på att bilderna som ex-pojkvännen tog på henne kan dyka upp var som helst. Sanna var mobbad i skolan och i sin innerliga önskan om att få vara en i gänget gick hon med på att skicka nakenbilder på nätet till de killar som ville ha. Idag är sexuella bilder, filmer och meddelanden en stor del av ungas vardag. I detta skakande reportage får vi inblick i ungas negativa erfarenheter av ofrivilligt spridda sexuella bilder och filmer på nätet. För många har bilderna lett till olika former av självskadebeteenden och psykisk ohälsa. Boken berättar vilket stöd dessa unga är i behov av och om hur rättsväsendet brister i att stötta de utsatta.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-04-08
  • Mått: 144 x 217 x 19 mm
  • Vikt: 360 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 209
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Kalla kulor förlag
  • Medarbetare: Lotta Berglin
  • ISBN: 9789187049798
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Kristina S

    En intressant men mycket skrämmande läsning om dessa unga flickor som lägger upp bilder på sig själva, för att få bekräftelse på att de duger till något. Det gör så ont i mig när jag läser om detta problem. Hur kan man inte ha förtroende för sina föräldrar och berätta hur det ligger till? Hur är egentligen förhållandet mellan barn och föräldrar i dag? Är det stress och allt som man måste hinna med, som förstör relationerna? Jag är glad att mina döttrar är vuxna i dag och att jag slipper oroa mig för detta. Har visserligen frågat dem vid flera tillfällen om vad de skulle gjort om de fått frågan från någon främmande på nätet att de skulle lägga ut bilder på sig själva. Är glad för de svar jag fått, att det omedelbart skulle gå in till mig och deras pappa och berätta det och bett oss ta hand om kontakten med mannen, frågat vad han velat. Vi har alltid haft en bra och öppen kontakt, vilket jag är tacksam för. Jag har aldrig haft problem med att tala om för mina döttrar om vad som kan hända på nätet och att de alltid måste berätta om de blir utsatta för något sådant. Sedan är ju problem med de låga straff dessa män får. Lagarna lever fortfarande kvar som de var början på 1900-talet, då kvinnan inte betydde lika mycket som mannen. Där har lagen inte kommit ikapp och jag undrar verkligen när den ska uppdateras till dagens samhälle.

    Jag tycker att Caroline Engvalls böcker är mycket viktiga och att de bör finnas i skolundervisningen och att de bör läsas tillsammans med föräldrar, eller någon annan vuxen som flickorna litar på. Böckerna bör även vara obligatorisk som litteratur i alla vårdutbildningar, utbildningar inom sociala yrken, på Polishögskolan och även på psykologutbildningar. Det är nu även pojkar som lägger ut bilder, inte bara flickor, så det bör även tas upp i dessa sammanhang. Pojkarna får inte glömmas bort. Vi ska vara tacksamma att vi har en sådan eldsjäl som Caroline Engvall i Sverige. Hon har gjort så mycket med sina böcker och föreläsningar runt om i Sverige och även genom att öppnat hjälpsajter. Hon är guld värd.