Pocket, Svenska, 2003
Du sköna nya värld
99 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Du sköna nya värld, den kanske mest berömda av alla framtidsskildringar, skrevs redan 1932. I dag har flera av bokens mardrömsscenarier blivit verklighet. Det förefaller som om vi befinner oss närmare romanens dystopi än någonsin.
I framtiden har gentekniken utvecklat människan intill perfektion. I den nya världen finns inga gamla, sjuka eller olyckliga människor. Livet är sorglöst och okomplicerat. Människan har befriats från alla känslomässiga bindningar och kan ohämmat ägna sig åt konsumtion och tillfälliga sexuella kontakter. Tillvaron är inriktad på omedelbar lyckomaximering. Den nya världen är ett sinnenas paradis och skulle något gå fel finns alltid lyckodrogen soma.
"Provocerande, stimulerande, chockerande och bländande"/The Observer
"Skarpsinnig, logisk, kvicktänkt och elegant. Huxleys ironi och bitska samhällskritik har aldrig formulerats briljantare än här"/The Times
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2003-01-01
- Mått: 110 x 178 x 15 mm
- Vikt: 130 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 237
- Förlag: Lind & Co
- ISBN: 9789189538580
- Originaltitel: Brave new world
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
47 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 1/5 Goodreads
Förlåt men jag försökte vergen ge boken en chans efter att ha läst många recensioner. 100 sidor in och jag har fortfarande inte fått intresse. Vet inte om det är pga översättningen men boken har ingen röd tråd och är nästan grekiska för mig.
- 4/5 Markus E
En bra bok som får en att reflektera över insikten i författaren om vad han ansåg framtiden såg ut i hans ögon. Får en verkligen att reflektera över en alternativ tid som var eller kunnat vara för mänskligheten
- 3/5 Phillew
Väldigt märklig översättning i vissa stycken. Tvingar en att läsa några meningar flera gånger bara för att förstå innebörden. Grym bok annars!
- 5/5 Stella T
Sir A. Huxley, bror till ideologen Sir Julian Huxley, skrev en plan med denna bok. Då kändes det som fiktion, men faktum är att bokens mest kända citater "Everyone belongs to everyone", "The one who is different is always alone" och "The greatest care is taken to prevent you from loving anyone" präglar vår vardag. Kastsamhället där övergång klasserna emellan (uppåt) är snart helt omöjligt, med en elitistisk diktatur som håller alla omedvetna om vad som är naturligt och inte är industriadelns dröm. Den drömmen börjar med Platon. Om man känner till hans så kallade humanism, hermetismen som grund till den falska vetenskapens offantliga makt, så är boken inte alls svårläst. Visst är den lite överintellektuell, men Sir A. Huxley skrev den knappast av ekonomiska skäl. Han tillhör den absoluta adeln och medfödda världseliten. Den som vill förstå mycket av dagens samhällsutveckling bör äga boken i pappersformat.
- 5/5 Inga
En fantastisk bok, skriven för mer än 80 år sedan. Ganska krävande att läsa med noggranna och detaljerade beskrivningar av laboratorier men ger otroligt mycket!