Finns i Bokus Play
Tur att inte alla växer upp med barndomen i släp
Var spännande till en början men tyckte efter ett tag att den blev långdragen och fick kämpa mig igenom för att lyssna till slutet.
Man dras successivt in i historien, svårt att sluta lyssna. Blir dock galen på berättelser där poliser på egen hand - utan uppbackning eller talat om var de ska - ger sig ut på uppdrag i områden/skog/bunkrar/hus och utan mobiltäckning.
Vackert och välskrivet trots temat. Hoppen mellan huvudpersoner, och tillbakablickarna, gör att man som läsare hålls aktiv. Det stör inte utan engagerar. Uppskattar också att allt inte skrivs en på näsan. Bra!
Inte värd att lägga sin tid på.. Varken övertygande personbeskrivning eller intrig.
Bra o lagom spännande bok med lite sorgsenhet över sig.
Mycket läsbar, lagom nyckfull, upplasaren är utmärkt trygg i sin röst.
Förutom en spännande handling så använder författaren ett fantastiskt målande språk
Svår att släppa och stundtals väldigt välskriven. Läste ut den på ett drygt dygn (perfekt då jag var sjuk och hade oceaner av tid) tack vare att den nästan konstant var spännande. Väldigt mörk historia med en hel saker man känner igen från andra svenska deckare: Den plågade kommissarien som hemsöks av det förflutna, polisen som återvänder till sin hembygd och ett mord som verkar ha kopplingar till det förgångna. Liksom andra som läst den så tycker jag verkligen att den tappar på slutet, synd
Var inte så spännande. Ganska onödigt att ha med Johanna i boken. Det var lokal polisen som fixade det mesta. Johanna var bara utfyllnad
Kunde ha varit en bra bok om den haft en bättre energi och med mer detaljer i vissa avsnitt. Inte direkt en typisk deckare. Jag kände mig lite konfunderad efter bokens slut. Det kändes som om författaren inte fattar vilka delar av berättelsen var viktig att skriva om i detalj. Den ända räddningen var uppläsaren. Väldigt tung och mörk eftersmak.
Fantastisk bok som är omöjlig att sluta lyssna på . Fint språk, bra intrig , fina personporträtt. Jättebra uppläsare
Bra bok som tappade det totalt i slutet. Kan inte rekommendera boken,
Är den bästa bok jag lyssnat på, väldigt gripande rekommenderar denna varmt.
Spännande och välskriven men jag förstår inte varför läsaren blir lämnad i sticket i slutet då man inte får reda på nånting. Det är verkligen en konst att göra intressanta slut.
En roman som biter sig fast. Djup sorg som beskrivs väldigt äkta. Smärtsamt. Spännande och en berättelse som är vackert mitt i allt elände.
Intressant med fanatism. Sorgeprocess beskrivs som man känner igen
Rikt och detaljerat språk. Ingen vanlig deckare.
Inte i min smak, och varje gång jag pausade boken för att starta igen, så började den om från början igen.
Lyssnade hela boken i ett sträck. Så bra var den.
Mycket bra!
Helt suverän!
Vallgren skriver vackert och välformulerat, en fröjd att läsa/lyssna på. Mycket spännande bok och intressanta personer som förekommer i handlingen. Saknar dock djupet i persongalleriet. Boken är spännande ända in i slutet men avslutet blev en besvikelse. Inte hur det slutade för det är logiskt men kvaliteten av slutberättelsen.
Njutbart språk, målande och välskrivet. För många och osmakliga beskrivningar av blod och pina.
Boken var mkt bra och spännande. Bra uppläsare. Kan rekommenderas.
En gripande men hemsk bok. Kunde dock inte sluta lyssna då jag ville veta vad som hände.
Jag lyssnade klart på rekordtid och nu vill jag ha en uppföljare!
Spännande och smått obehagligt. En mordhistoria med flera olika trådar. Svårlösta mord, sorgen efter en bortgången maka, och såren efter en svår uppväxt. En existentiell mordhistoria.
Såå bra!
Välskriven, vackert språk. Behaglig uppläsare som jag gärna lyssnar på.
Sorry Vallgren men inget sug i denna. Kanske min smak som är kräsen just nu..
Habil deckare med många fina porträtti. Okej plot men finast var hustru- och dotterpartierna.
Boken är bra men riktigt dålig uppläsare tyvärr. Men läsvärd!
En välskriven berättelse och bra uppläst men mer en golgatavandring i smärta, sorg, ångest och detaljrika beskrivningar av djurplågeri än en kriminalroman! I berättelsen fick läsaren alldrig vila i ett annat sammanhang än lidandets!
Och otäck berättelse om oförklarigheter, varför? Bra uppläsare.
Spännande med en lite oväntad upplösning. Hade nädran räknat ut vem som var skyldig. Otäck och skrämmande hur onskan kan ta sig uttryck.
En riktig berättare och briljerar språkligt, lyssna eller läs!!!
Målande beskrivningar av miljöer och karaktärer. Berättelsen väckte snabbt mitt intresse och var svår att slita sig från då den är mycket spännande och innehåller så mycket mera än bara en deckarhistoria. För mig har historien det som krävs för en riktigt bra bok. Uppläsningen var också mycket bra.
Bra språk. Bra driv. Bra 90talsreflektioner. Bra uppläst av Josephson.