-
Viktig läsning
Välskrivet med mycket fakta som gör ett svårt ämne lite lättare att ta till sig.
-
Fantastiskt bra bok!
En oupphörligt intressant och informativ bok som borde läsas/lyssnas på av alla politiker och makthavare inom stora delar av samhället. Man får en klar bild av vilka uppförsbackar poliser och åklagare har att arbeta i vid utredningar av tunga gängkriminella brott, och man förstår att lagarna och samhället ofta ligger steget efter. Ett stort plus att boken läses av författaren själv, man kan inte ta miste på engagemanget och viljan att förändra hos Lisa Dos Santos. Boken kan varmt rekommenderas.
-
Skrämmande läsning!
Fantastisk men samtidigt skrämmande bok. Välskriven, fängslande o aktuell.
-
Ett måste att läsa/lyssna på.
Så informativ och vilken insikt man fick i saker där nan inte hade koll. Rekommenderar verkligen denna bok.
-
Informativ och intressant!
Rätt i tiden, gestaltar samhällets rådande konflikter och utseende, ger läsaren en inblick i hur det idag är att vara åklagare och hur de kriminella konstellationerna nästlar sig igenom de kryphål som finns, om kämparandan att upprätthålla rättssäkerheten, uppgivenheten och det enorma arbete som ligger bakom åtal. Mycket läsvärd!!
-
Plötsligt blev jag "flugan på väggen"
När jag läste Älskade bror fick jag vara med i alla skeden i den kriminella gängvärlden från olika perspektiv. Kändes kusligt, informativt och självklart. Jag kan verkligen rekommendera boken.
-
Riktigt bra!
Att åklagarna orkar! En intressant inblick i det tunga arbetet med hänsynslösa kriminella gäng.
-
Väldigt intressant och bra bok
Viktig bok om gängen i Sverige, om brister i lagstiftningen och tillämpning av den. Välskriven och väldigt bra på alla sätt. Extra plus för att det är Lisa själv som läst in den. Rekommenderar alla att läsa och borde vara obligatorisk för alla politiker i justitieutskottet.
-
Lyssna / Läs
Väldigt bra och intressant bok. Vilket jobb de gör åklagarna, vilket slit och vilka motgångar de möter i dessa gängrättegångar. Och så arg man blir på systemet. Men väldigt bra gjord, bra läsning.
-
En viktig bok
En otroligt fängslande och intressant bok, samtidigt som den är skrämmande om hur stora och farliga dessa nätverk är.
-
Skarp och modig
Välformulerat om gängvåldet. Lisa vågar beskriva problemen och låter läsaren fundera över tänkbara lösningar.
-
Älskade bror
Helt fantastiskt att få följa med in i Sveriges rättssystem från åklagarsidan. Det är mycket som man inte förstår hur det kan gå till men uppenbart gör! Politiker läs den!!!