De som köpt den här boken har ofta också köpt En syster i mitt hus av Linda Olsson (pocket).
Köp båda 2 för 158 krTyckte inte om slutet. Hänger i luften, är kanske jag som inte fattar. Tycker hennes andra böcker varit bättre. Okej ändå.
Fantastisk genom sin lågmälda förmåga att fånga in mig i den mänskliga psykologin och dess villkor som verkar formas av nåt annat. En underbar väg till viktiga påminnelser om livet o dess möjligheter- om vi vill! Läser den nu för min sambo. / Kajsa-Malin
En bok som berör. Hur olika människoöden vävs samman och vad vänskap kan leda till. Visar hur viktigt det är att vi vågar lägga oss i om vi ser någon må dåligt, att inte ge upp utan att finnas för dom som behöver en.
En varm och läsvärd bok.
En vackert skriven bok om ensamma människor som möts. Boken börjar intressant och handlingen byggs sakta upp. I slutet blev jag dock besviken, det som började och höll i sig så bra planar sedan ut i intet ...
En lågmäld bok på ytan. Men den berör på ett djupt plan.Väcker så många känslor. Kunde känna hur det såg ut. Känna lukter. Så många olika scenarior om hur det egentligen slutade. Min önskan eller författarens, eller huvudpersonen? Bra bok. Tack
En varm och fin bok som rekommenderas. Handlar om personer med vitt skilda intressen och erfarenheter. De bor i samma hyreshus och stöter på varandra av en tillfällighet, och sakta med säkert bygger upp en vänskap.
Jag tyckte den var för "tunn" och lämnade för många frågetecken. Med tunn så saknade jag helt enkelt en djupare beskrivning av karaktärerna, de fångade aldrig mitt intresse. Överlag kändes boken inte helt genomarbetad, alternativt för redigerad. Svårt att avgöra.
Engagerande, spännande om relationer mellan olika udda personer - men jag blev ledsen när slutet bara flöt ut i ett ingenting ...
En saktmodig bok om tre ensamma människor i samma trappuppgång, av vilka en är rejält trasig
men får omedvetet hjälp av de två andra.
Med tiden blir de mera beroende av varandra utan att de för den skull inkräkta på varandras integritet.
En fint skriven bok, där de tre upptäcker sidor hos dem själva som de inte tänkt på tidigare.
En fin upplevelse!
Det här är en lugn och lågmäld bok om tre ensamma människor som bor i samma trappuppgång. Med tiden kommer de allt närmre varandra. Det visar medmänsklighet och nyfikenhet men gör det med stor respekt för varandras integritet. Det är vackert och man önskar att det fanns mer av denna värme i världen.
Berättelsen grep tag i mig från första sidan och jag fångades av det fantastiska, berättande språket. Jag läste och njöt och förundrades över att någon kan skriva så "enkelt" men ändå så poetiskt.Det var nästan svårt att börja med en annan bok efter denna. En härlig upplevelse!
Gillar skarpt Linda Olssons lågmälda, eftersinnande stil. Kloka tankar i vardaglig förpackning. Kanske lite svårt att hänga med i symboliken kring koltrasten men annars njöt jag fullt ut.
Läs boken helt enkelt och njut av språket och beskrivningen av de tre huvudpersonerna och deras närmiljö. Fundera som jag gjorde på fortsättningen, jag hoppas att Linda Olsson gör det och skriver den.
En fantastisk bok om tre människoöden som vävs samman till en berättelse i en av Stockholms många trappuppgångar. Skildrar stunder som annars bara passeras i vardagen, vilka Linda Olsson belyser och lyfter fram på ett förträffligt vis med sin skicklighet som berättare och författare. Språket är strålande och tar med läsaren på en resa längs med de såväl skrivna som oskrivna raderna. En berättelse som lämnar en del öppet för läsaren att tolka själv och som gissningsvis läses med olika ögon ber... Läs hela recensionen
Läs ock njut. Ett underbart språk, ett lugn infinner sig när jag läser Linda Olssons böcker. Nästan i klass med Nu vill jag sjunga dig milda sånger.
Linda Olsson blir bara bättre och bättre. Jag har läst "Nu vill jag sjunga dig milda sånger."
"Sonat för Miriam" Båda böckerna var fantastiska att läsa.
I skymningen sjunger koltrasten var underbar med en strålande handling.Ljuvlig och
underbar samtidigt.Den visar hur en trasig person förändras genom grannar som bryr
sig om varandra. Slutet,dramatiskt,värdefullt för läsaren och detta lämnar åt läsaren
själv avgöra hur det egentligen blev.
Jag läser ganska många b...
Läs hela recensionen
Så vackert skriven med en fantastisk beskrivning av de olika karaktärerna. Lika rörande och underbar som Linda Olssons böcker brukar vara. Slutet var förvånande och öppet för fria tolkningar.y
3 olika personer. 3 olika människoöden. Flätas samman i en underbar historia. Språket är fantastiskt. Kunde ej lägga ifrån mig boken. Vill se hur det slutade
Helt underbar bok som fångade mig från första sidan till den sista. Härligt beskrivna människor med både förtjänster och brister precis som vi alla.
Jag brukar lyfta fram Linda Olssons Nu vill jag sjunga dig milda sånger till en av de bästa böcker jag läst. Koltrasten når inte riktigt hela vägen dit men det är en välskriven, vacker berättelse. Och jag älskar och Linda Olssons språk. Rikt och enkelt på samma gång!
Fin beskrivning av gestalterna i boken. De är alla lite udda och kantstötta men som börjar umgås via litteratur. Bra språk, och det är lätt att komma in i berättelsen.
En underbar bok om vänskap, utanförskap och kärlek.
Människorna beskrivs med värme och miljöerna beskrivs så att man känner att man är där.
Vackert språk.
Underbar bok! Lite skrämmande men helt fantastisk! Det är en bok som man verkligen går och tänker på efteråt! Hon använder - som vanligt - ett otroligt lättläst språk! Läs den - ni blir inte besvikna!
Mycket sorgligt men också vackert. Tänk om vi kunde öppna våra ögon och börja se på människorna omkring oss. Kunde inte sluta läsa.
En tung bok som ändå är lätt att läsa, nästan lite svårt att lägga ifrån sig man vill hela tiden läsa ett kapitel till. Medmänsklighet när den är som vackrast men även när den är som skörast.
En nära skildring där dialogen och samspelet mellan karaktärerna ger ett djup som berör. Lättläst men ändå språkligt njutbar. En bok som "stannar kvar".
Intressant story som ger oss en fingervisning om att vi måste prata mer med varandra,
även med personer som vi inte känner, det kan ge oss många nya vidgade vyer.
Jag blev djupt gripen av dessa tre udda personligheter. Boken är lite vemodig och det passar ihop med titeln. Möjligen kunde den slutat annorlunda.