-
Tjatiga upprepningar!
- (Stockholm),
4 februari 2025
Gubbsjuka skildringar av sexakter o fyrkantiga personteckningar. Varför blanda in Ewert Truut!
Verkar skriven på slentrian o med ett behov av att fylla på bankkontot. Gäsp!
-
Förutsägbar, upprepade, tråkig
Exakt samma som Silfverbjälke. Börja med " En helt vanlig man" och läs de första. Sedan görs bara upprepningar, upprepningar, upprepningar. Skippa detta trams och gå på andra av Öhrlundsböcker.
Uppenbart skriven på slentrian endast för att göra pengar.
-
Tröttsamt
Tröttsamt med ständigt återkommande överdrivna sexakter. Förutsägbar och osannolik story.
-
Återbruk
Exakt samma upplägg som serien om Silfverbielke som börjar med Grannen. Tröttsamt eftersom allt redan är skrivet. Tröttnade efter 2:a boken.
-
Ok och spännande
Otäck och bra men del 1 var bättre. Att två kvinnliga mördare, med yrken som innebor makt, lär känna varandra är en ryslig historia. Makt, vanmakt, vansinne, psykopati skrivet ur ett otäckt "normaliserat" perspektiv är briljant.
-
Bra o annorlunda!
Gillar verkligen dessa två böcker om psykopat domaren med sin pappa prästväninna som tar lagen i egna händer, något som de flesta nog velat göra någon gång i sitt liv !