Mannen som försvann (e-bok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (510.4 MB)
Språk
Svenska
Serie
Niklas Ragnvik (del 1)
Inläsare
Jonas Malmsjö
Utgivningsdatum
2023-01-04
Förlag
Lind & Co Förlag
Medarbetare
Timrén, Anders (form)
SAB
Hc
ISBN
9789179950767

Mannen som försvann Ljudbok

(78 röster)  |   Läs 3 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2023-01-04

Styckköp

99

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Kvinnan var kanske i tjugofemårsåldern. Hon hade mörkt och vågigt, axellångt hår. Hennes ögon var öppna och uttorkade och hade en grå hinna. Över kvinnans bröstkorg hade någon i ohyggliga, blodiga bokstäver skurit in: KILROY WAS HERE

Bokhandelsbiträdet Hans Arnesson räddar en fyraårig flicka från att drunkna i Hamnkanalen. Kort därpå hittas han knivhuggen till döds i sitt eget hem. Kriminalkommissarie Niklas Ragnvik och hans kollegor vid Göteborgspolisen utreder fallet som visar sig vara fullt av frågetecken. Vem var egentligen Hans Arnesson?

Finns det en koppling till "Kilroy" - den skugglike seriemördare som tidigare härjade i trakten och tömde sina offer på blod?

Och vad har hänt med Ragnviks syster Viveca? Hon är spårlöst försvunnen sedan arton år, men plötsligt hittar Ragnvik tecken på internet som tyder på att hon fortfarande kan vara vid liv.

Mannen som försvann är en rapp kriminalroman i Sjöwall-Wahlöös och Ed McBains anda.

TONY FISCHIER arbetade länge bland tungt kriminella på sluten anstalt. Sedan många år är han journalist på Göteborgs-Posten och har där bland annat jobbat som reporter och designer, med digital utveckling och som filmrecensent. Han är även musiker och konstnär. Han bor med sin familj i Göteborg men har rötterna i Norrland. Mannen som försvann är hans debutroman.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Mannen som försvann. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Dramatisk
    -, 24 november 2025

    Spännande från första till sista bladet. Bra karaktärer som samtidigt agerar trovärdigt

  2. Lysande!!!
    -, 21 juni 2024

    Grymt bra bok och spännande in i det sista. Bra uppläst, men litet långsamt. Blir bättre av att ändra tempot i spelaren och snabba upp litet.

  3. Spännande
    -, 23 november 2023

    Läser mycket och det här var en bok, bra uppläst!

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Tony Fischier