-
Förtjänar en annan uppläsning.
Ja boken var det alls inget fel på, uppfriskande i ett land som Sverige, men med dess tydliga intresse för språk och idétradition skulle det passa bättre med en uppläsare som har lite koll på dessa traditioner och inte uttalar Wittgensteins tal om allt som är "fallet"med grav accent. Det blir ju en smula komiskt.
-
Enastående språk!
Fäste mig mer vid det språkliga än handlingen i boken.
-
Klart läsvärd
Skarp blick på människans svaga sidor!
-
På pricken
Loudpipe (Västra Götaland),
22 februari 2024
Lena Andersson har hittat helt rätt bland dessa komplexa karaktärer som vi kallar vanligt folk. Fantastiskt språk som alltid, och en härlig uppläsning av Angela Kovacs. Mycket bra. 😅
-
Läs den!
Läs den! Den bästa bok jag lyssnat på på länge! Älskar hennes sätt att beskriva människor, situationer och samtal.
-
Läs denna!
Ytterligare ett mästerverk av Lena Andersson. Så träffsäker i både miljöbeskrivningar och paroller. Hon kan vrida och vända på en dialog, hur den tolkas ur olika synvinklar. Det är som om hon skriver det jag tänker. Jag skrattade instämmande flera gånger.
-
Intressant
Träffsäkra porträtt o situationer. Mkt bra!
-
Fina noveller
Bra skrivet, bra tema, varierande noveller som vävs in i varandra. Mycket läsvärd!
-
Lysande Lena
Igenkänning och reflektioner med träffsäkerhet som resulterar i humor.