Månens son (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Serie
Gudablod (del 2)
Läsålder
Unga vuxna
Utgivningsdatum
2022-09-24
Upplaga
1
Förlag
Seraf förlag
Dimensioner
210 x 140 x 23 mm
Vikt
366 g
SAB
uHc
ISBN
9789189522084

Månens son

(3 röster)  |   Läs 1 recension
Häftad,  Svenska, 2022-09-24
177
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Aurelia har levt hela sitt liv innanför slottets skyddande murar, men när möjligheten att lämna hemmets trygga vrå uppenbarar sig tar hon genast chansen. Vad hon möter i världen är inte vad hon väntat sig och Aurelia inser att det finns de som avskyr hennes föräldrar Sandreon och Damiana, Åskgudens son och Solgudens dotter. Mäktiga fiender vill se dem döda. För att rädda sina föräldrar kastas Aurelia in i ett svindlande äventyr som får henne att ifrågasätta allt i sin tillvaro

Nattgåva trivs bäst i mörkret och under månens bleka sken. Han är inte som alla andra. Han kan inte tala. Men han har sin far. Den enda i världen som accepterar honom för den han är. Men han vill inte vara en börda för sin far och när de andra ungdomarna i byn ger sig på Nattgåva igen ser han bara en utväg

Månens son är den efterlängtade uppföljaren till Solens dotter och andra delen i serien Gudablod.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Månens son
  2. +
  3. Matematik 5000+ Kurs 2abc Vux Lärobok Upplaga 2021

De som köpt den här boken har ofta också köpt Matematik 5000+ Kurs 2abc Vux Lärobok Upplaga 2021 av Lena Alfredsson, Hans Heikne, Sanna Bodemyr (häftad).

Köp båda 2 för 729 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Månens son. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Äventyret fortsätter! Så bra!
    Sara Krook, 14 december 2022

    Aurelia växte mycket på den tiden vi följer henne.
    Gillar att de är återkommande 'skurk' som kommer och gör allt lite mer speciellt. Att Damiana äntligen får åka tillbaka efter så många år rörde mig i hjärtat.

    Nattgåva's hela historia gjorde att jag fick en stor klump i magen. Vill hålla om honom och säga att allt kommer bli bra.

    Äventyret var spännande, karaktärerna var bra och det kändes precis som att man var där. Kan inte säga en enda dålig sak om boken. Förutom att ... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Anna Granberg