Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Imse Dumse (del 2)
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
28
Utgivningsdatum
2021-12-14
Förlag
Spindeln AB
Dimensioner
276 x 205 x 8 mm
Vikt
337 g
SAB
Hcf
ISBN
9789198729818

Imse Dumse går på cirkus

(10 röster)  |   Läs 7 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2021-12-14
155
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Att besöka en loppcirkus är alltid roligt. Imse Dumse ger sig iväg men märker snart att alla insekter blir rädda. Kanske tror de att han ska äta upp dem men det skulle han väl aldrig göra. Eller??
Väl inne är cirkusen tråkig. Kanske dags för lite Imse Dumsetricks?

Imse Dumse är en tokrolig och varm berättelse om spindeln Imse Dumse (nästkusin med Imse Vimse) som ställs inför olika vardagsproblem i insektsriket. Han är busig och påhittig, äter gärna flugor och andra insekter men har ett gott hjärta. Imse Dumse är en blandning mellan Emil i Lönneberga och Mc Gyver i spindelformat för en 2 - 8 åring. Humorn passar barn och vuxna på olika sätt i ett varmt bildspråk med en detaljrikedom som få andra barnböcker har.

Böckerna är från början spontant gjorda godnattsagor och därför skrivna för högläsning men de passar också små barn som bara vill titta på bilderna eller den som precis lärt sig läsa. Böckerna är på 24 sidor och är skrivna av entreprenören Mikael Johansson. Illustrationerna är skapade av konstnären Kristina Aspén. Fyra böcker har hittills kommit ut men flera är planerade för framtiden.

Många kvällar när Mikael skulle natta sina fyra barn ville de höra en berättelse om Imse Dumse. Alla började likadant;

"Imse Dumse var en liten röd spindel med åtta ben och han var nästkusin med Imse Vimse." Men varje gång blev det fel.

Spindeln var grön. - Nej, han var röd!

Han hade sju ben. - Nej, de var åtta! svarade barnen.

Detta blev varje kväll en anledning till en ny berättelse. Han kanske var färgblind, fick gipsat ben eller något annat. På det sättet skapades spontant varje berättelse tillsammans med barnen Sebastian, Frida, Simon och Christoffer.

"Jag är förälskad i en spindel! Imse Dumse är helt oemotståndlig! Imse Dumse kommer att bli många barns favoritspindel - spindelmannen släng dig i väggen - nu kommer Dumse!" Recension @boknjutaren

"Jag vill ha den boken!" Fatima, 5 år

"Böcker att läsa om och om igen och varje gång blir man lika glad" Recension @i_min_bokhylla

"Fantastik bok med underbara och färgrika bilder!" Recension @veronicas_bok_bak_liv

"Rekommenderas varmt!" Recension @bettan_bokprataren

"En riktigt spännande berättelse" Recension @my_books_for_children
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Imse Dumse går på cirkus
  2. +
  3. Imse Dumse - Kung över myrstackarna

De som köpt den här boken har ofta också köpt Imse Dumse - Kung över myrstackarna av Mikael Johansson (inbunden).

Köp båda 2 för 310 kr

Kundrecensioner

Det finns 7 recensioner av Imse Dumse går på cirkus. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Imse Dumse är helt underbar!
    Boktanten (Ängelholm), 23 juni 2022

    Detta är andra boken om Imse Dumse, en underbar och härlig liten spindel som för övrigt är nästkusin med Imse Vimse. Denna gång får vi följa med Imse Dumse på loppcirkus, ett äventyr som höll på att sluta illa. Alla insekter på cirkusen blir livrädda då de tror att de ska bli uppätna, men allt löser sig till det bästa, som det ju brukar göra i barnböcker.

    Mikael Johansson och Kristina Aspén har verkligen hittat en perfekt mix av text och illustrationer. På uppslag med lite mer text ... Läs hela recensionen

  2. Spindelmannen för de små
    Pappantill2, 9 april 2022

    Kanske inte spindelmannen ... Men en start för barn att gilla böcker, serietidningar och läsande.
    Barnen uppskattar även här historien och illustrationerna och nu vill de såklart gå på cirkus också. :)

  3. Färgglad och rolig bilderbok

    AC (mamma):
    Denna bilderbok handlar om Imse Dumse. Imse Dumse är sugen att gå på cirkus och när han går dit blir alla insekter livrädda då de tror att de ska bli uppätna. Det visar sig dock att spindeln inte vill äta utan titta och delta. Det blir en succé och Imse Dumse hittar många nya vänner. Blir hen vegetarian efter detta månne.

    Boken har färgglada illustrationer med många detaljer. Skriven med glimten i ögat och läsningen är ganska trevlig.

    Philip:
    Jag tycker a... Läs hela recensionen

  4. Del 2 i serien som är lika fin
    Mias bokhörna (eggetbok.blogspot.se/), 22 februari 2022

    Denna bok hade samma färggranna bilder som förra, men här går Imse Dumse på cirkus.
    Med sig har Imse Dumse en liten matsäck och den skapar vissa problem om man säger så.
    Det ordnar givetvis upp sig till slut som det ska i en barnbok. Jag väntar på att få läsa denna fina barnbok för mina barnbarn för jag tror de skulle gilla den, för det gjorde jag. På ett ställe skrattade jag till och med högt, ja, ni förstår att ni inte får missa denna.

  5. En serie med underbara barnböcker
    @bettan_bokprataren (Örebro), 8 februari 2022

    Det jag först fastnade för när jag började läsa de här underbara böckerna var de härliga bilderna. De har så fina färger som gör mig glad men de har även ett bildspråk som man kan ta till vara på och diskutera utifrån.
    Sedan började jag läsa och insåg snabbt att även texten var roande och smart.

    Två härliga böcker att grotta ner sig med som högläsning eller för den som just knäckt läskoden att sätta tänderna i. Men även som bilderbok för en 4 åring, som mitt barnbarn, att själv läsa bilderna.
    Rekommenderas varmt

  6. Underbar barnbok
    veronicas_bok_bak_liv, 19 januari 2022

    Detta är den andra boken om Imse Dumse, boken är riktad till barn mellan 3-6 år. I denna bok ska Imse Dumse besöka en loppcirkus, men till en början blir alla besökare rädda för Imse då besökarna är insekter som Imse vanligtvis äter både till frukost, lunch och middag.

    Detta är en underbar barnbok om den charmerande spindeln Imse. Bilderna är helt fantastiska - detaljrika, färgglada och humoristiska. Boken har även har ett djupare budskap, att rädsla kan omvandlas till något positi... Läs hela recensionen

  7. Underbar fin, kul och härlig barnbok
    Boknjutaren (Äppelviken), 10 januari 2022

    Det här är andra boken om Imse Dumse och han är lika oemotståndlig i den här delen.

    Bilderna av Kristina Aspen är bland de finaste barnboksillustrationer jag sett. Fulla med små detaljer som roar både små och stora läsare. Titta ordentligt och njut. De är som sagor i sig. Berättelsen är söt, kul och med ett fint lyckligt slut när alla blir vänner.

Visa alla 7 recensioner

Fler böcker av Mikael Johansson