Stormskärs Maja (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Utgivningsdatum
2024-02-02
Förlag
Schildts & Söderströms
Dimensioner
222 x 140 x 40 mm
Vikt
633 g
ISBN
9789515261311

Stormskärs Maja

(3 röster)  |   Läs 2 recensioner
Häftad,  Svenska, 2024-02-02
189
  • Skickas från oss på fredag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Stormskärs Maja är en nyutgåva av samlingsvolymen med alla fem böcker som utkom 2007. Böckerna utgavs ursprungligen 1968-1973. Boken utkommer samtidigt som filmen Amanda Jansson och Linus Troedsson i huvudrollerna.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Stormskärs Maja
  2. +
  3. I stormens spår

De som köpt den här boken har ofta också köpt I stormens spår av Anni Blomqvist (häftad).

Köp båda 2 för 388 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Stormskärs Maja. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fantastisk bok om skärgårdsliv på 1850-talet.
    Bo Jörgen Svensson, 5 juni 2024

    En levnadsskildring, lättläst, välskriven och gripande, om Maja och Janne från Åland. Från det de var unga och nygifta tills ålderdomen på en liten skärgårdsö i åländska skärgården. De kom dit utan någonting materiellt, inte ens hus att bo i, och Maja flyttade tillbaka till fastlandet skuldfri en mansålder senare efter stora strapatser, svält och död. Hon födde ett halvt dussin barn varav yngsta tösen emigrerade till Amerika och äldste sonen köpte egen segelskuta, en 2-mastad galeas.

  2. Stormskärs Maja
    AnnSofi Nilsson, 5 april 2024

    Boken är skriven på dialekt. Väldigt svårt att hänga med. Jag orkade inte läsa klart den, då jag inte orkar slå upp vartannat ord som jag inte begrep under läsningen. Jag köpte boken för att jag såg filmtrailern. Den såg lovande ut i det sammanhanget. Brukar inte ha svårt att läsa äldre böcker, men denna dialekt var för mig obegriplig. Så denna bok får stå i bokhyllan.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Anni Blomqvist