Rosor, kyssar och döden
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Christer Wijk har gått och blivit kär. Han har träffat den vackra Gabriella Malmer, och de har bjudit Puck och Eje till förlovningskalas på släkten Malmers herrgård i Rödbergshyttan.
De ängsliga släktingarna verkar dock inte alldeles glada åt förlovningen. Och inte heller åt att Gabriellas lillasyster umgås med oäktingen nere från arbetarbostället på Udden. När familjens överhuvud, Gabriellas farfar Fredrik Malmer, dessutom meddelar att han ska skriva om sitt testamente blir stämningen inte bättre.
Så en natt avlider disponent Malmer under plågsamma former. Någon har givit honom en överdos hjärtmedicin. Men vem?
Maria Lang var under ett par decennier Sveriges odiskutabla deckardrottning och har kallats Sveriges Agatha Christie.