Med båtresan ut till Södra Latins Sommarhem börjar berättelserna om vad som händer på Sommarhemmet. Här har Peter Pohl samlat sådant som inte fått plats i de tidigare böckerna om Mickes uppväxt, utveckling och verksamhet på Sommarhemmet. Berättelser om en värld av kamratskap, äventyrslusta och mod, Även här finns stråk av uppväxttidens mörkare sidor: ensamhet, pennalism och våld.
Visa hela texten
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
Tre
av Valérie Perrin
(pocket).
Det finns 1 recension av Berättelser från Sommarhemmet. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
En gåva att få återvända till Sommarhemmet och lägga ytterligare några bitar i dess pussel. Inblickar i en annan tid, i Sommarhemmets praktikaliteter och ganska många hjärtvrängande passager.