Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
184
Utgivningsdatum
2022-01-24
Upplaga
1
Förlag
BoD
Dimensioner
216 x 215 x 15 mm
Vikt
550 g
SAB
O
ISBN
9789180079242

Sveriges nedgång och... : en bok om Sveriges framtid och varför vi är där

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2022-01-24
410
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Sveriges nedgång och... : en bok om Sveriges framtid och varför vi är där Kan tyvärr inte längre levereras innan julafton.
Denna bok är ett galleri av beskrivningar om vad som håller på att hända i vårt land, förslag på vad som måste göras och beskrivningar att det går fast många inte tror det.

De politiska partierna och politiken har stängt in sig i snäva cirklar, som man ej vågar gå utanför, vilket inte är ovanligt i ett litet land. Det kan också hända i större länder men där korrigerar det sig ofta snabbare.

Drygt 50 år av yrkesverksamhet både i förvaltning och näringsliv men främst som entreprenör har lärt mig en del. Detta är ett försök till program för ett bättre Sverige, anspråksfullt, men vill man försöka förändra så måste man försöka börja. Annars blir det Sveriges nedgång och fall i stället för Sveriges nedgång och återkomst eller uppgång.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sveriges nedgång och... :  en bok om Sveriges framtid och varför vi är där
  2. +
  3. Arbetets undergång : nedgången av den globala arbetskraften och gryningen för eftermarknadstiden

De som köpt den här boken har ofta också köpt Arbetets undergång : nedgången av den globala a... av Jeremy Rifkin (inbunden).

Köp båda 2 för 603 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Sveriges nedgång och... : en bok om Sveriges framtid och varför vi är där. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. rörig, omogen i sin argumentation
    Birgitta Marianne Davidsson, 28 september 2023

    boken känns amatör mässig. Den är rörig och känns mer som författarens personliga anteckningar, något han borde läst igenom innan han skrev ner dem.
    Samtliga diagram är suddiga, känns urklippta, kopierade och dit klistrade.
    Lösningarna som författaren för fram är barnsliga förenklingar.
    Åker i papperskorgen, inget att spara.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Magnus Lagerkvist