Hur ser man djur? : en upptäckarbok för nyfikna (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2020-03-13
Upplaga
1
Förlag
Rabén & Sjögren
Medarbetare
Crispin Ekström, Emilie (form)
Illustratör/Fotograf
Björn Bergenholtz
Dimensioner
283 x 216 x 10 mm
Vikt
386 g
SAB
uUg
ISBN
9789129717341
Hur ser man djur? : en upptäckarbok för nyfikna (inbunden)

Hur ser man djur? : en upptäckarbok för nyfikna

(2 röster)  |  Läs 2 recensioner
Inbunden Svenska, 2020-03-13
59 139 Du sparar 80 kr!
  • Finns i lager! Skickas inom 1-3 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Att det finns olika djur det vet varenda kotte. Det finns älgar och rävar, gäddor och getingar, paddor och nyckelpigor, sälar, maskar, kråkor, fjärilar och många andra djur. Men hur får man se dem i verkligheten?

Efter succéserien Känn igen 25 kommer här en praktisk uppföljare! I Hur ser man djur? förklarar och visar Björn Bergenholtz hur man enklast gör för att få syn på några av alla dessa djur ute i naturen.

För hur bär man sig egentligen åt för att hitta en räv? Var ser man lättast en groda? Eller en sjöstjärna. När hör man en uggla? Eller en fladdermus? Hur hittar man en fjärilslarv? Eller en säl? Det är inte lika knepigt som du tror!

En syskonbok till Vem har varit här?.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Hur ser man djur? : en upptäckarbok för nyfikna
  2. +
  3. Mamma Mu simmar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Mamma Mu simmar av Jujja Wieslander, Sven Nordqvist (inbunden).

Köp båda 2 för 128 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Hur ser man djur? : en upptäckarbok för nyfikna. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nu har vi sommarplaneringen klar!

    Vill ni ha en knuff för att komma ut i naturen oftare och upptäcka olika djur?
    Hur kan man egentligen ha en nattfjärilsnatt? När och vart har man störst chans att spana på olika larver?
    Eller vilka plantor ska man plantera för locka olika småkryp?
    Vill ni gå på snigelspaning eller göra ett ödlegömställe?
    Allt detta och mycket mer finns med i "Hur ser man djur?" av Björn Bergenholtz. Vi får inspiration att komma ut i det gröna för att tillsammans upptäcka djuren omkring oss.... Läs hela recensionen

  2. Fullspäckad med fakta och fina illustrationer
    @barnbokstips, 11 april 2020

    Björn Bergenholtz har gjort många fina naturböcker för barn och nya boken Hur ser man djur? är inget undantag. En bok späckad av kunskap om djuren och naturen och med fina illustrationer. Vi får lära oss om fjärilar, småkryp, sländor, maskar, larver, ormar, fåglar, fiskar, grodor mm. Dessutom roliga tips på saker att göra. I sommar ska vi göra vattenkikare av flaskor och spana efter fiskar. Vi rekommenderar den här boken till både små och stora!

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Björn Bergenholtz