En dag, Jennifer (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
348
Utgivningsdatum
2019-09-17
Förlag
HarperCollins Nordic
Översättare
Peppe Öhman
Originaltitel
Someday Jennifer
Dimensioner
220 x 145 x 32 mm
Vikt
474 g
SAB
Hce
ISBN
9789150944259

En dag, Jennifer

(6 röster)  |   Läs 6 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2019-09-17
216
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor

Missa inte vår miniintervju med debutanten Risto Pakarinen längre ner på denna sida.

Humoristisk feelgood om en mans livskris

Tänk om enda vägen framåt är att resa tillbaka?

Peter sitter fast. Hans karriär står still, vännerna träffar han bara på Facebook och hans romantiska liv har nått sitt bäst före-datum. Men efter att en kväll ha tittat på Tillbaka till framtiden får han en idé han ska resa tillbaka till den tid då hela livet låg öppet framför honom. Då hans enda bekymmer var vilka stentvättade jeans han skulle ta på sig och vilken tjej som satt bredvid honom på engelskalektionen. Tillbaka till 1986.

Sagt och gjort. Han stänger av sin mobil och flyttar in i sitt gamla pojkrum. Han låter håret växa och hänger sig helt åt sitt projekt, som egentligen har ett enda mål: Att få en andra chans med hans första stora kärlek, Jennifer. Men tidsresor har sina komplikationer. Särskilt när alla andra runt omkring honom befinner sig i nuet.

En dag, Jennifer är en romantisk berättelse om en mans livskris, om jakten på lycka och att slutligen hitta sig själv.

***

Risto Pakarinen är född och uppvuxen i Finland men bor med sin familj i Stockholm sedan 20 år. Han har ett förflutet som hockeyproffs, jobbar som frilansande sportjournalist och har skrivit flera fackböcker. Med En dag, Jennifer gör han debut som romanförfattare.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. En dag, Jennifer
  2. +
  3. Passageraren ; Stella Maris

De som köpt den här boken har ofta också köpt Passageraren ; Stella Maris av Cormac McCarthy (kartonnage).

Köp båda 2 för 505 kr

Kundrecensioner

Det finns 6 recensioner av En dag, Jennifer. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nytänk på feelgood
    jessicasshelfies, 16 januari 2020

    Det som är annorlunda med den här boken jämfört med andra feelgood, är att den gör en glad rakt igenom. Inga dödsfall eller hemska sjukdomar, men utan att vara glättigt. Dialogen är rolig, karaktärerna charmiga, och idén med tidsresan är unik. Gillar också att det är en manlig huvudkaraktär, lite ovanligt för genren!

    Boken handlar om Peter, som genomgår en sorts livskris när han inser att han bara står och stampar i livet. Allt omkring snurrar för snabbt och stressar och gör honom ne... Läs hela recensionen

  2. Varm debutroman!
    Kaffeläsaren, 3 november 2019

    I En dag, Jennifer får vi följa med Peter när han reser tillbaka till tiden när hela världen låg framför hans fötter. Tillbaka till 1986. Han låser in mobilen, lämnar bostaden i Helsingfors och beger sig hem till sitt gamla pojkrum hos föräldrarna i Kumpunotko. Där lever han exakt likadant som när han bodde där som tonåring för 30 år sen. Han cyklar runt likadant i samhället, klipper hockeyfrilla hos sin gamla frisör, kollar gamla filmer och lyssnar på alla sina gamla LP-skivor och kasettban... Läs hela recensionen

  3. nostalgi och värme

    Nostalgi, humor och värme så kan man beskriva En dag, Jennifer av Risto Pakarinen.

    En välskriven historia om en mans livskris. Om att drömma sig tillbaka men även om att finna sig själv. Fylld av igenkänning, populärkulturella referenser och skön 1980-tals nostalgi. Underbara karaktärer, lättläst och otroligt mild och finstämd.

    Peter har kört fast. Karriären har gått i stå, vännerna finns bara på Facebook och kärleken är obefintlig. Efter en kväll med filmen Tillbaka till fr... Läs hela recensionen

  4. Klassisk feelgood
    Jenny, 9 oktober 2019

    Jag ska erkänna direkt: Jag älskar feelgood. Men det är en genre som liksom deckargenren innehåller allt från skräp till mästerverk.
    En dag Jennifer (eller Someday Jennifer som originaltiteln är) tillhör absolut den senare kategorin. Det här är en bok helt i min smak! Själva grundhistorien är en rak och ganska enkel berättelse om en man mitt i livet som genomgår en klassisk medelålderskris, men på ett långt ifrån klassiskt sätt. Det som gör att den här romanen sticker ut i den stora flor... Läs hela recensionen

  5. Feelgood med nostalgiska inslag från -80 talet
    @bettan_bokprataren (Örebro), 30 september 2019

    Det är en mycket välskriven historia som har en härlig humor och för mig som levde livet på 80 - talet blir det här en skön nostalgitripp, som ger skratt, sköna lässtunder men också lite mörker. En lättläst och trevlig bok som fick mig att le, skratta och känna igen mig.

  6. Betyg: 4,5 av 5.
    Britt-Marie Kullin, 21 september 2019

    En dag, Jennifer av Risto Pakarinen är inte lik någon bok som jag tidigare har läst. Alltid kul när jag får recensionsexemplar som jag inte själv har önskat, och sen blir så glatt överraskad av en så härlig bok. Boken är en 80-talsnostalgisk feelgood-bok skriven av en manlig finsk-svensk författare, som utspelar sig i Finland i nutid och på åttiotalet.

    Tyckte väldigt mycket om boken. Den är mycket välskriven, har härlig humor, men även en del svärta. Den var underbart nostalgisk för ... Läs hela recensionen

Visa alla 6 recensioner

Fler böcker av Risto Pakarinen

Övrig information

Hej Risto! Din debutroman En dag, Jennifer, släpps äntligen. Du har fått världskontrakt med förlaget HarperCollins - hur gick det till?
Risto: Kort sagt så skrev jag mitt manus hemma i Sollentuna och när det var klart så fick jag en agent i London och hon lyckades ganska snabbt att få kontrakt med HarperCollins Canada, och medan jag jobbade vidare med manuset med deras redaktör så gjorde vi avtal om världsrättigheterna. Och nu är jag här med ett världskontrakt!

Idén till boken kom delvis efter att du sett sin favoritfilm Tillbaka till framtiden för 10e (?) gången. Hur formades handlingen?
Risto: Jag hade från början fyra tankar som tillsammans blev till handlingen. Den första var idén om hur man skulle kunna fejka en tidsresa. Den andra var filmen Tillbaka till framtiden, som jag sett säkert tjugo gånger (den är den enda film där jag har sett alla dvd-extras inklusive alla kommentarsspår). Den tredje är en stängd biograf, med alla möjligheter som det innebär. Och så förstås Jennifer - det som egentligen driver Peter att ta steget att åka tillbaka. Tillsammans tog tankarna form och blev till En dag, Jennifer. Och på det viset tog jag en frustrerad man tillbaka till sin ungdom, för att se sin favoritfilm, och rusta upp en biograf som också hade varit hans passion då ... för att hitta kärleken.

Du är uppväxt i Finland men bor i Stockholm sedan 20 år. Finns det några likheter mellan dig och din huvudperson Peter?
Risto: Visst finns det det. Eftersom mycket av boken berättar om Peters uppväxt så finns det saker där som jag har själv gått genom, som till exempel skoldansen, vilket är en stor sak för honom. Huvudpersonen Peter är i medelåldern och har en livskris där han känner att livet bara passerar utan att han tycker att han uträttar något, något som jag själv och jag tror många andra kan relatera till. Att boken äger rum i Finland var viktigt i min process för då plötsligt trillade bitarna på plats, men annars tror jag att storyn är ganska universell.

Vad vill du att man ska känna när man har läst din bok?
Risto: Anledningen att jag skrev den var att jag själv ville läsa en bok som skulle ge mig hopp om framtiden. Jag är säker på att En dag Jennifer får läsaren att småle, skratta och mysa och jag hoppas att läsarna också känner att de vill GÖRA nåt när de lägger ner boken. Trots att Peter vill åka tillbaka i tiden så förstår han själv två saker: 1. man kan inte bara vänta på att ödet ska verka, utan man måste jobba på det själv och 2. att tidsresenärer oftast vill komma tillbaka till en bättre framtid. Och att det kan vi skapa tillsammans med vänner och familj.