Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
191
Utgivningsdatum
2023-06-08
Förlag
Idus Förlag
Dimensioner
210 x 143 x 10 mm
Vikt
254 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789176349700

Gästhus

(4 röster)  |   Läs 4 recensioner
Häftad,  Svenska, 2023-06-08
109 159 Du sparar 50 kr!
  • Bokreatitel 2025! Boken levereras tidigast den 25/2.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Det är sensommar och Nora tältar i skogen med sin flickvän Ava och två kompisar. De lagar mat av sådant de hittar i naturen och om bara någon vecka ska Nora ge ut sin debutbok. Allt hade kunnat vara fantastiskt, men det är något som skaver. När en hemlighet avslöjas sätts relationen med Ava på sin spets. Är flickvännen verkligen den hon utger sig för att vara? Dessutom är Noras kropp i upplösningstillstånd. Hon sover knappt, mår konstant illa och har märkliga drömmar. Med en bokrelease som närmar sig har Nora inte tid att bli sjuk.

Ett år har passerat händelserna i skogen och Ava försöker leva sitt liv som vanligt. När en läkare ringer från sjukhuset och ställer underliga frågor om parasiter och galenskap, kastas Ava tillbaka till det trauma hon gjort allt för att glömma. Nu måste Ava utforska mänsklighetens fulaste sidor. Vad blir kvar när kroppen hotas och försvagas? När upphör den moderna människan och när blir hon ett djur?

Boken lyfter frågor kring klasstillhörighet, moderskap och samhällets förväntningar på unga kvinnor.

Läsare om boken:
"Drivet leder en framåt hela tiden och tillåter alla fula känslor. Man läser om människor man inte känner, som man inte vill lära känna, men vars framtid man vill veta allt om. Den är så levande skriven och svår att lägga ifrån sig. Jag skakar fortfarande. Och ryser. Den är hemsk. Och mycket, mycket bra." - Ulrika

"Jag har aldrig läst ut en bok så snabbt. Så spännande och obehaglig, det kryper verkligen i hela kroppen." - Ellen

"Jag älskar representationen av hbtqi+ och tillåtandet i att huvudkaraktärerna får visa alla sidor - mänskliga som omänskliga, sårbara och fula. Mot slutet vet jag inte vem jag hejar på längre - parasiten eller människan." - Lucas

"Briljant! Otäck och tankeväckande och omöjlig att lägga ifrån sig. En berättelse som dröjer sig kvar som en rysning längs ryggraden." - Åsa
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Gästhus
  2. +
  3. Till Carl på 55-årsdagen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Till Carl på 55-årsdagen av Linda Holgersson (inbunden).

Köp båda 2 för 278 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Gästhus. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Unik och spännande!
    Sofie Löfberg, 2 mars 2024

    Briljant utformade karaktärer och ett fantastiskt språk. Väldigt spännande bok! Kunde inte sluta läsa. Lämnade efter sig ett virrvarr av tankar och känslor.

  2. Spännande
    Marias bokhylla, 13 september 2023

    Nora ska snart ge ut sin debutbok, men mår ständigt dåligt. Har inte tid att bli sjuk. Hon och flickvännen Ava är tillsammans med två vänner ute i skogen för att ta det lugnt och laga mat från vad de hittar i naturen, men efteråt blir även andra sjuka. Ett år senare hör en läkare av sig till Ava med frågor om just parasiter och personlighetsförändringar och hon kastas tillbaka till allt som hänt.

    När upphör vi att vara människa, och blir istället djur? En parasit intar kroppar och me... Läs hela recensionen

  3. Fantastisk!
    Rebecka, 22 juli 2023

    Så häftig och obehaglig berättelse! Jag kommer med stor sannolikhet läsa den igen för jag älskar sättet den är skriven på.

  4. Briljant!
    Åsa, 15 juni 2023

    Otäck och tankeväckande och omöjlig att lägga ifrån sig. En berättelse som dröjer sig kvar som en rysning längs ryggraden.

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av Matilda Olsson

  • Bara rebell

    Matilda Olsson

    Det är temavecka för mellanstadiet på Tranbärsskolan. Ordet ORÄTTVISA står på whiteboard-tavlan i 5A:s klassrum. Hugo som aldrig vågar säga vad han tycker, Lo som hatar att prata inför folk, Leo som är lika känslostyrd som han är säker på sin sak ...