Kvinnor som pratar (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
203
Utgivningsdatum
2022-01-14
Upplaga
1
Förlag
Rámus Förlag
Översättare
Erik Andersson
Originaltitel
Women Talking
Dimensioner
200 x 135 x 22 mm
Vikt
350 g
SAB
Hce
ISBN
9789189105348
Kvinnor som pratar (inbunden)

Kvinnor som pratar

(2 röster)  |  Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2022-01-14
271
  • Skickas från oss inom 2-4 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Kvinnor som pratar Kan levereras innan julafton
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Kvinnor som pratar är en skakande berättelse baserad på verkliga händelser bland mennoniter (en strikt hållen gren av kristendomen vars mest kända del är amish) i Bolivia. I den isolerade mennonitkolonin drogas och våldtas under flera år byns kvinnor om nätterna.

Många av kvinnorna tror att de blivit överfallna av demoner och deras vittnesmål avfärdas som kvinnlig hysteri. Nu samlas kvinnorna till rådslag om de ska stanna och förlåta eller ge sig av ut i en för dem okänd omvärld, de som inte tillåtits lära sig läsa och enbart pratar plattyska i ett spansktalande land.

Kvinnor som pratar är kanadensiska Miriam Toews explosiva roman vars rappa dialog trollbinder läsaren och om vilken Margaret Atwood skrivit:

Missa den inte! Denna fantastiska, sorgliga, chockerande, men gripande roman, baserad på verkliga händelser, kunde vara tagen direkt från Tjänarinnans berättelse.

 

"En litterär liten pärla." - SvD

"Glöder med ett trollbindande sken." - Kulturnytt

"En stor läsupplevelse där både hjärta och hjärna tas i anspråk." - DN

"Explosion av smärta, skönhet, kärlek och intelligens." - Aftonbladet

"Intressant, vasst och roligt." - Sydsvenskan
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kvinnor som pratar
  2. +
  3. Ensamma strider

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ensamma strider av Miriam Toews (inbunden).

Köp båda 2 för 544 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Kvinnor som pratar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En läsning som bultar och brinner!
    @carolinesbokhylla, 17 mars 2022

    Så, vad är det då för bok? Här är en roman som kommer med lika delar skakande stämningar som förbryllande fantasier. En argsint berättelse som, trots svärta och svårmod, skrivs fram med en överraskande lättsamhet i såväl ton som takt. Det är en kolonis kvinnor, ett hemligt möte på ett höloft och ett universum som viskar utanför. En tämligen enkel premiss men med en bottenvidd som får mig att tappa hakan och tiden. Här är boken om när kvinnorna utan röst blir kvinnor som pratar. En berättelse ... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Miriam Toews