Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
325
Utgivningsdatum
2011-02-21
Förlag
Bokförlaget Atlas
Dimensioner
207 x 148 x 19 mm
Vikt
510 g
SAB
O,Qba
ISBN
9789173899277
Tomhetens triumf : om grandiositet, illusionsnummer & nollsummespel (häftad)

Tomhetens triumf : om grandiositet, illusionsnummer & nollsummespel

(12 röster)  |  Läs 2 recensioner
Häftad, Svenska, 2011-02-21
209
  • Skickas inom 5-8 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    109
  • Skickas inom 2-5 vardagar
    209
Visa alla 2 format & utgåvor
Dagens samhälle utmärks av grandiosa självbeskrivningar och anspråk i stor skala. Detta samtidigt som kampen om godbitarna - yrkespositioner, utbildning och konsumtion - i allt högre grad handlar om ett nollsummespel. Varumärkta produkter uttrycker identitet och tjusighet. Men mycket av detta är substanslöst prat och rymmer inslag av bondfångeri och själv bedrägeri. Bakom den grandiosa fasaden lurar tomhetens triumf.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Tomhetens triumf : om grandiositet, illusionsnummer & nollsummespel
  2. +
  3. Dumhetsparadoxen : den funktionella dumhetens fördelar och fallgropar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Dumhetsparadoxen : den funktionella dumhetens f... av Mats Alvesson, André Spicer (pocket).

Köp båda 2 för 288 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Tomhetens triumf : om grandiositet, illusionsnummer & nollsummespel. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Cynisk men sann!
    BH, 14 mars 2015

    Mats Alvesson är en cyniker men det han skriver är ändå sant. Han använder vanligt logiskt tänkande och förnuft för att visa på problem i samhället och kallar detta för "kritisk teori". Men det är inte den gamla vanliga subversiva postmodernismen utan oftast en reformerad "kritisk teori" som kommer att vända sig mot avarterna i det samhälle som har byggts upp i kölvattnet av den första kritiska vågen (68-vänstern) som idag utgör det "reifierade" etablissemanget. På många sätt gör det att hans... Läs hela recensionen

  2. Belyser ett stort samhällsproblem som vi glömt.
    MATS MIKAELSSON OFFERSJÖN, 16 oktober 2014

    Välfärdssamhället är uppbyggt på principen rätt man på rätt plats.Boken tar upp fakta som styrker att så är inte fallet numera. Motorsågskörkort, ukb, adr, You name it. Som att skicka Kalle Jularbo på dragspelskurs.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Mats Alvesson