Brev till samhället

AvEric Ericson

Kartonnage, Svenska, 2020

189 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

Det finns något hoppfullt i att han får svar på sina idiotiska frågor och märkliga önskemål. Det känns som ett litet bevis för att vårt samhälle, trots allt, fungerar. Eller, om man så vill, inte alls gör det. Andres Lokko, Aftonbladet

Ericson vill nog inte avslöja ett godtroget samhälle, inte göra bort nån, inte göra konst. Han vill skapa panik. Jenny Teleman, Sveriges Radio

Humorklassikern "Brev till samhället" har sålt i över 150 000 exemplar i Sverige. Här samsas en rad pigga förslag till myndigheter med sällsynt bisarra idéer till kennelklubbar, frikyrkor och tvättmedels­fabrikanter. Svaren är lika fantastiska som tros­kyldiga. Trots att hans brev ofta vänder på logiken öppnar de för ett samtal som genom humor och allvar talar om långt djupare frågor än det på ytan verkar handla om.

I denna nyutgåva skriver författaren själv ett längre förord där han kommenterar hur satiren har kommit att förändras under de senaste tjugo åren samt hur Postens betydelse blivit allt mer perifer.

Eric Ericson (f. 1972) är konstnär och författare och debuterade med Brev till samhället 2003. I oktober 2013 trädde han fram som formgivaren bakom eldskärmen Slottet brinner , som prins Carl Philip påstods ha designat för Svenskt Tenn.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr