Sagospelet Äventyr. Drakprinsessan (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Sagorna om Ina & Eld (del 1)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
54
Utgivningsdatum
2020-12-04
Upplaga
1
Förlag
Fria Ligan
Illustratör/Fotograf
Richard Svensson
Dimensioner
245 x 175 x 8 mm
Vikt
270 g
SAB
Hcf
ISBN
9789198638950

Sagospelet Äventyr. Drakprinsessan

(3 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2020-12-04
183
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Ina är en prinsessa på en ö i Västanhavet. Som alla prinsessor får hon lära sig att fäktas, rida och får läsa långa böcker om viktiga saker som fjärran riken och svunna dagar. På slottet har hon allt hon behöver, men när mamma drottningen och pappa kungen spårlöst försvinner, lämnar hon allt för att leta reda på dem. Det blir startskottet för ett spännande äventyr.

Drakprinsessan är den första delen i en ny spännande bokserie skriven av Daniel Lehto och illustrerad av Richard Svensson.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sagospelet Äventyr. Drakprinsessan
  2. +
  3. Sagospelet Äventyr. Spegelmagikernas ö

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sagospelet Äventyr. Spegelmagikernas ö av Daniel Lehto (inbunden).

Köp båda 2 för 352 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Sagospelet Äventyr. Drakprinsessan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Lockar till läsning!
    Boktanten (Ängelholm), 12 oktober 2023

    Alltså kan kan tycka om en bok trots att man är sisådär 45 år för gammal?

    "Drakprinsessan" är första delen i serien Sagorna om Ina & Eld, en fantasyserie för barn i 6 till 9-års åldern. Det är en spännande och välberättad intrig som jag tror kan skapa ett lässug. Daniel Lehto har till viss del anpassat språket till ett barns språkbruk med lite slang och andra ord som man använder i den åldern.

    Richard Svenssons illustrationer är väldigt fina, välgjorda och lagom detaljerade. Jag blir sugen på att läsa nästa del i serien.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Daniel Lehto