Bibelns pärlor : möt berättelserna med Frälsarkransen

AvMartin Lönnebo

Häftad, Svenska, 2007

Del i serien Frälsarkransen Bok

204 kr

Slutsåld

Beskrivning

Bibelns pärlor är ett bibelstudiematerial av annorlunda slag. Utifrån radbandet Frälsarkransens 18 pärlor öppnas Bibeln för den ovane bibelläsaren.

I inledningskapitlet förklarar Martin Lönnebo radbandet och dess pärlor. Sedan följer tolv avsnitt med presentation av de enskilda pärlorna, kort reflektion samt en bibeltext att gå vidare med. En pedagogiskt utformad bibelkod vägleder läsaren genom bibelläsningen och ger nycklar och ingångar i texten vilka syftar till att känna igen ett möte med Gud.

Efter en beskrivning av radbandet och dess pärlor följer meditationer i åtta stationer (veckor). För samtliga veckor och veckodagar ?nns bibeltexter att använda och fördjupa sig i.

Boken kan användas i grupp men även enskilt. En bok för den som är nyfiken på Bibeln, aldrig hittat in i Bibeln, misslyckats i sitt bibelläsande eller för den som vill upptäcka Bibeln på ett nytt sätt.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

3.9/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Väven

Martin Lönnebo

Häftad
3

195 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Väven

Martin Lönnebo

Häftad
3

195 kr