-
Inkorrekta recept
Skulle göra en paj från denna bok. Dels nämndes det kryddor som skulle tillsättas som inte fanns i ingredienserna, vilket är vad det är. Det värsta var dock att själva spenaten är satt till det dubbla av vad det borde vara. Sallad i pajskal, äggstanningen blev så utsmetad att den knappt fanns med i bilden. Vi fick göra pasta istället. Riktigt uselt skriven receptbok.
-
OK recept
Har inte hunnit prova alltför många recept, men det är synd att en hel del av dem inte angiver exakta mängder av ingredienser utan istället ger tips på vad man kan ha i maten.
Detta funkar ju säkert bra om en är van vid vegetarisk matlagning, dock köpte jag boken enkom för att få vägledning inom ett för mig nytt matlagningsområde.
-
enkel vardagslyx
Mycket goda och lättlästa enkla vardagsrecept som samtidigt känns lyxiga!
Allt är gott och inget är komplicerat. Jag gillar en dag i veckan idén.
Enkelt att planera en dag i veckan att börja med, och när man blivit varm i kläderna kör man måndagsrecepten fler dagar i veckan.
Fina bilder och bra informativ fakta om kost och näring i vegetarisk mat.
Köpte boken i julklapp till min son och han älskar den.
-
Toppen med vanliga gröna rätter
Den här receptboken får det att vattnas i munnen. Det är skönt med en bok som inte bara skriver om groddar och linser utan har vanliga rätter som även barnen gillar.