Min blombukett (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Kartonnage (Board book)
Språk
Svenska
Läsålder
0-3 år
Antal sidor
18
Utgivningsdatum
2019-04-01
Upplaga
1
Förlag
Lilla Piratförlaget
Illustratör/Fotograf
Sara Gimbergsson
Dimensioner
215 x 185 x 15 mm
Vikt
249 g
SAB
Hcf
ISBN
9789178130610

Min blombukett

(2 röster)  |   Läs 1 recension
Kartonnage,  Svenska, 2019-04-01
87
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Små barn tycker om att plocka blommor. Min blombukett visar och berättar om blommorna som brukar ingå i barnens första buketter: vitsippa, rödklöver, förgätmigej med flera. I boken får vi se buketten växa fram och få våra första fakta om varje blomma. Läs och lär om våra älskade försommarblomster!

Sara Gimbergsson har gjort flera uppmärksammade småbarnsböcker som till exempel Kian och katten, Min stora elefant och Den hungriga fisken.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Min blombukett
  2. +
  3. Jordens farliga platser

De som köpt den här boken har ofta också köpt Jordens farliga platser av Jens Hansegård (inbunden).

Köp båda 2 för 136 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Min blombukett. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fantastiska illustrationer!

    Detta är en bok som introducerar en vanlig blomma från vår svenska flora på varje uppslag. Efter hand får vi följa hur barnet skapar en bukett i sin vas med de olika blommorna.
    Illustrationerna är genomgående fantastiskt fina i boken, men stundvis blir jag frågade kring texten. För en bok som är enkelt skriven på ett sätt som passar en yngre publik - Varför väljer man att vid varje uppslag upplysa vilka månader blomman blommar? Alldeles för abstrakt för så små barn när boken enligt t.ex ... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Sara Gimbergsson