Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Yngvar Stubö och Inger Johanne Vik (del 5)
Antal sidor
299
Utgivningsdatum
2013-10-21
Upplaga
1
Förlag
Pocketförlaget
Översättare
Margareta Järnebrand
Originaltitel
Skyggedød
Medarbetare
Öström, Arne (form)
Dimensioner
180 x 110 x 15 mm
Vikt
162 g
SAB
Hce
ISBN
9789187319709

Död i skugga

(96 röster)  |   Läs 11 recensioner
Pocket,  Svenska, 2013-10-21
89
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Fredagen den 22 juli 2011 lamslås den norska huvudstaden av ett terrordåd. Samtidigt genomlever Jon och Ellen Mohr en privat katastrof: deras åttaårige son dör i en tragisk olycka i familjens vardagsrum. Bara den unge polisen Henrik Holme fattar misstankar om att allt inte står rätt till i det välmående hemmet i ett av Oslo bästa bostadsområden. Utan erfarenhet men med stor viljestyrka och engagemang lyckas han dra in kriminalpsykologen Inger Johanne Vik i utredningen om Sanders död.

I skuggan av det stora trauma som drabbat landet försöker de omaka parhästarna nysta upp en familjs allra mörkaste hemligheter. Jakten på sanningen bakom åttaåringens död blir en brutal konfrontation med fördomar och skamkänslor, med lögner och mänsklig förnedring.

Död i skugga är Anne Holts femte bok om Inger Johanne Vik och Yngvar Stubø. Serien är översatt till 25 språk och har sålt i miljoner exemplar över hela världen.

Kundrecensioner

Det finns 11 recensioner av Död i skugga. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Snöpligt!
    Lena Anne Marita Wirde, 20 april 2021

    Tyvärr så förstör slutet boken men jag tycker att den bör läsas ändå men ingen höjdare av Anne Holt - hade väntat mycket mera av denna bok.

    Lena

  2. Intressant välskriven och aktuell problematik
    Anne, 31 augusti 2015

    Boken är välskriven och tar upp ett aktuellt och intressant ämne, den speglar ett individuellt trauma i skuggan av ett nationellt trauma och terrordåd med verklighetsanknytning.

  3. Yngvar Stubö Yeess!!
    Lia, 18 september 2014

    Kom in i boken på en gång & den är som
    vanligt kanonbra!! Läser nu & kan knappt
    lägga ifrån mig boken 😊 Läsa igen
    javisst & köpa flera 😃

  4. Familjetragedi!
    Kerstin Lundborg, 8 april 2014

    Den är mycket spännande. När barn är inblandat blir det också tragiskt, och man känner för familjen. Slutet var lite oväntat, och nu undrar man vad nästa bok ska handla om? K L

  5. Bra bok som alltid av Anne Holt men inte en av hennes...
    Lina, 22 januari 2014

    Bra bok som alltid av Anne Holt men inte en av hennes bästa. Välskriven, snabbläst och med ett väldigt tänkvärt ämne.

  6. Anne Holt gör aldrig bort sig. Jag gillar hennes sätt...
    Gudrun Friberg (Kungsängen), 21 januari 2014

    Anne Holt gör aldrig bort sig. Jag gillar hennes sätt att skriva, tillsammans med att hon har ett engagemang i många frågor

  7. Boken är bra men inte bäst ... jag gillar...
    Inga-Lill Meijer, 8 januari 2014

    Boken är bra men inte bäst ... jag gillar "tegelstenar" så den var snabbt färdigläst ... ämnet är angeläget och Anne Holt alltid välskriven

  8. Bra skrivet men väldigt nattsvart. Super tråkigt slut...

    Bra skrivet men väldigt nattsvart. Super tråkigt slut men det var väl dags för psykologen att gå vidare. Har alltid tyckt om Anne Holts böcker, läser dem gärna igen.

  9. Författaren har tröttnat på huvudkaraktären och de...
    Susann , 25 december 2013

    Författaren har tröttnat på huvudkaraktären och de psykologiska resonemangen i det angelägna ämnet engagerar inte. Detta är inte Anne Holts bästa deckare.

  10. En helt godkänd historia , men utan det där lilla...
    Lars Lundin, 25 december 2013

    En helt godkänd historia , men utan det där lilla extra.

    Hon har skrivit bättre böcker.

    Gillade berättelserna om Hanne Wilhelmson mer.

  11. Tänkvärd för alla! Inte minst för de som handhar...
    Göran Larsson, 2 december 2013

    Tänkvärd för alla! Inte minst för de som handhar omhändertagandet av barn i alla åldrar. Föräldrar, lärare, läkare och institutioner inte minst samt olika myndigheter där ansvaret vilar tungt.

Visa alla 11 recensioner

Fler böcker av Anne Holt