Soppa, potage & buljong (inbunden) Spara 28%
Ingår i kampanjer:
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
176
Utgivningsdatum
2018-09-22
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Medarbetare
Drevstam, Charlie (foto)
Dimensioner
248 x 195 x 20 mm
Vikt
756 g
SAB
Qca
ISBN
9789127158672
Soppa, potage & buljong (inbunden)

Soppa, potage & buljong

(18 röster)  |  Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2018-09-22
179 249 Du sparar 70 kr!
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 199 kr för privatkunder i Sverige.
En soppa kan vara den mest vardagliga och okomplicerade rätten, snabblagad, billig och praktisk. En annan soppa kan istället vara oerhört exklusiv och komplex, en rätt där den klassiska matlagningskonsten verkligen kan blixtra till och göra rätten till en riktigt stor upplevelse. Båda typerna av soppor fyller sitt syfte. Soppor är oftast inte särskilt komplicerade, men de är heller inte de mest förlåtande av rätter. Därför måste man ha ganska klart för sig hur soppans olika komponenter behöver balanseras mot varandra, hur soppans konsistens påverkar upplevelsen av att äta den, och hur man lyckas landa i ett resultat som blir tillräckligt fylligt och intressant för att inte bli tråkigt. I bokens 80-tal recept ingår klara soppor, gräddiga soppor, mixade soppor, kalla soppor, buljonger och potager. Du lär dig snabbt hur du med några få grundtekniker i bagaget kan variera smaksättningarna i det oändliga. Med en huvudråvara som till exempel blomkål går det att göra hur mycket som helst, och en enkel buljong kan i högsta grad bli något sofistikerat om du ger dig tid att göra ett bra förarbete. Vissa soppor kräver rätt handlag, som till exempel grönsakssoppor, andra som oxsvanssoppa, kräver tid och tålamod. I boken hittar du både svenska husmansklassiker, rustika och exklusiva soppor från de sydeuropeiska köken, ramen och buljonger.

Tommy Myllymäki är en av Sveriges mest meriterade kockar. 2019 öppnar han en ny restaurang på Djurgården och är kreativ ledare för bland annat Taverna Brillo, Sturehof, Riche och Ulriksdals Wärdshus i Stockholm. Tommy har tidigare gett ut Sallad, Kött, vilt & fågel, Fisk & skaldjur, Grönsaker tillbehör & garnityr och Såser.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Soppa, potage & buljong
  2. +
  3. Myllymäkis menyer : vår, sommar, höst, vinter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Myllymäkis menyer : vår, sommar, höst, vinter av Tommy Myllymäki (inbunden).

Köp båda 2 för 378 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Soppa, potage & buljong. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Soppor som lockar
    Anna Birgitta (Dalarna), 18 oktober 2020

    Fantastisk! Inspirerande! Fick mig att koka flera olika fonder, något som jag aldrig har gjort tidigare. Jag kommer säkert att fortsätta med det eftersom jag är lite av en "soppoman".

  2. En renaisance

    Soppa behöver ett uppsving och Myllymäki lär ut fulländat. Vackert inspirerande och lyxigt. Vi får tips och recept utfört med smaksäkerhet och precision. En fröjd för ögat.

  3. Inspirerande
    Lena Backman, 10 oktober 2018

    En mycket trevlig kokbok som har fått mig att förstå att soppa inte bara är soppa. Många spännande recept finns i denna bok

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Tommy Myllymäki