Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Riddarskolan (del 7)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
64
Utgivningsdatum
2011-02-21
Förlag
Bonnier Carlsen
Medarbetare
Westman, Malin (form)
Illustratör/Fotograf
Mats Vänehem
Dimensioner
217 x 152 x 10 mm
Vikt
220 g
SAB
Hcf
ISBN
9789163868368

Fest i borgen!

(4 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2011-02-21
93
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    29
Visa alla 1 format & utgåvor
Riddare, spänning, humor och lättläst i en lekfull blandning av riddarliv och skolmiljö för tjejer och killar som precis har börjat läsa själva. Underhållande läsning med fartfyllda och tuffa illustrationer om de tre kompisarna Egon, Fiona och Urban som går i Riddarskolan.

Borgen ska fylla 850 år och det ska bli en stor fest med många gäster. Då ska också kungens ovärderliga juveler visas upp.

Trollkarlen Zalabim anländer innan festen börjar. Stämningen förändras och plötsligt börjar alla bråka med varandra. Till och med Egon och Fiona blir ovänner! Vad är det som håller på att hända?

Fest i borgen! är den sjunde helt fristående delen i serien Riddarskolan. Läs också: Den hemska draken, Det magiska svärdet, Världens bästa riddare, Den vilda galoppen, Liten är bäst! och Hemska Harald. Böckerna ingår i "Lätt att läsa".
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Fest i borgen!
  2. +
  3. Rövare i skogen!

De som köpt den här boken har ofta också köpt Rövare i skogen! av Magnus Ljunggren (inbunden).

Köp båda 2 för 186 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Fest i borgen!. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fest i borgen
    Ewa Hardelin, 13 januari 2020

    Magnus Ljunggrens serie om Riddarskolan är lättläst och rolig med illustrativa bilder som tydliggör berättelsens struktur. En favorit för unga läsare som tycker riddare är spännande. Bra att det finns många delar i serien.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Magnus Ljunggren