Gin : en kärlekshistoria (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
149
Utgivningsdatum
2019-11-26
Förlag
Stevali
Dimensioner
243 x 220 x 17 mm
Vikt
586 g
SAB
Qcaf
ISBN
9789188397454
Gin : en kärlekshistoria (inbunden)

Gin : en kärlekshistoria

Inbunden Svenska, 2019-11-26
119 209 Du sparar 90 kr!
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Årets bästa bok om Gin!

Svenska mästaren i gin och tonic presenterar här en bok om gin ett fyrverkeri av givna och udda fakta om gin, mängder av recept samt både köp- och blandningstips. En bok för alla ginälskare.

Här är mina favoriter bland gin och gindrinkar, ihop med de mest rafflande och underhållande fakta jag hittat om gin. Gin är brett och blandningsbart! Gin är något jag både blivit kär i och faktiskt också kär av! säger författaren.

Boken omfattar en gedigen genomgång av ginens historia, från gamla greker via 30-åriga kriget, ett försupet London, in till förbudstiden och våra dagars uppsving för en klassisk bas för goda drinkar. Författaren har en stil som är mycket lättläst och underhållande, och behåller ändå en röd tråd mättad av fakta och kuriositeter. Känslan för läsaren är inte olik att sitta med på en provning. Boken medger sträckläsning genom historiken med många leenden. Bäst är boken nog ändå med en skön soffa, några kapitel i taget och avbrott för en god drink!

Några smakprov på innehållet:

Historien om gin från greker till vår tids gin-boom, via Imperiet, förbudstiden och smådestillerier

Vad är gin? En genomgång av olika sorter, metoder för tillverkning

Enbärsbusken en historia om blommor och gin

Ginkryddor enbär och alla andra kryddor, deras syfte och påverkan i komponerandet av en god gin

Recept (tot 12 st): Orange Negroni, Last Word, Dry Martini, G&T, Last Night In Sweden alla recept innehåller det väntade om innehåll och tillvägagångssätt, och också en ingående historia om när drinken skapades, en skröna om hur det gick till och inblandade personligheter!

Favoritginsorter köptips från författaren

Tips på barer och läsning

Gourmand Awards har utsett denna till årets bästa Gin bok i Sverige, i och med det är den nominerad till att tävla i finalen om titeln Best in the World, finalen går av stapeln våren 2020.

Författaren Örjan Westerlund har 46 böcker om whisky och öl bakom sig och är väletablerad både som provningsledare för gin, whisky och öl och även som författare. Hans böcker har givits ut på 10 språk i 23 länder i omkring en halv miljon exemplar.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Gin : en kärlekshistoria
  2. +
  3. Den lille ginspiratören

De som köpt den här boken har ofta också köpt Den lille ginspiratören av Hans-Olov Öberg (kartonnage).

Köp båda 2 för 178 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Örjan Westerlund