Människor på hotell

AvVicki Baum

Pocket, Svenska, 2026

99 kr

. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Människor på hotell utspelar sig under tre dagar på ett lyxhotell i Berlin under 1920-talet. Vi får följa gästernas och personalens liv, deras möten, problem och öden. Här finns till exempel den åldrande dansösen som börjar förlora sin popularitet, den charmige gentlemannatjuven med det varma hjärtat och bokhållaren som bara har några få veckor kvar att leva och som för första gången i sitt liv får uppleva kärlekens njutning.

Människor på hotell är en humoristisk och lättillgänglig roman full av värme, kärlek och vemod som skildrar människors liv vid en föränderlig tid i historien. Boken filmaterades 1932 med bland andra Greta Garbo och Joan Crawford under namnet Grand Hotel , och belönades med en Oscar för bästa film.

VICKI BAUM (1888–1960) föddes som Hedwig Baum i Wien och var en framstående österrikisk-amerikansk författare. Hon debuterade 1928 med romanen Helene Willfüer, kemist, men det stora genombrottet kom 1929 med Människor på hotell (Menschen im Hotel). Baums böcker blev bästsäljare och flera filmatiserades. Hennes hjältinnor var ofta enligt den tiden nya kvinnor , det vill säga självständiga och självförsörjande som i debutromanen.

»Det är en oerhörd roman som borde vara en självklar del av en europeisk litterär kanon.«
Upsala Nya Tidning

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Grand Hotel

Basil Creighton, Margot Bettauer Dembo, Noah Isenberg, Vicki Baum

Häftad

200 kr

Etwas muss man doch fürs Herze tun

Ludvik Askenazy, Vicki Baum, Oskar Maria Graf, Janosch, John B. Keane, Herbert Rosendorfer, Erwin Strittmatter, Catrin Polojachtof, Nele Holdack

Inbunden

172 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -22%

Fars rygg

Niels Fredrik Dahl

Pocket
1

69 kr89 kr

Hamnet

Maggie O'Farrell

Pocket
2

99 kr