Sexton "stories" varvas med reflektioner om dåtiden, nutiden och framtiden. Det handlar om Anna Forsén som emigrerar och återvänder för kärlekens skull, om Ossian i backen som spelar munspel, om stenmursbyggaren Sven Petters envishet, om Jonas Peter som kanske blev mördad, om två präster som slår ihjäl varandra, och om många fler intressanta människor och tänkvärda begivenheter.
Boken guidar till de vackra platserna där det hände och ger mängder med tips för utflykter i närheten. Exakta vägbeskrivningar och många vackra foto gör lust till upptäcktsresor genom rum och tid.
En guidebok som är underhållande och tänkvärd.
Format 225x285 mm, 208 sidor, med 68 foto och 35 illustrationer, gediget utförande i hardcover med trådbindning och märkband.