I förhoppning om att få beskydd - både åt sig själv och åt vännerna i Glashuset - har Claire bundit sig till Amelie, den mäktigaste vampyren i hela Morganville. Men Amelie har en dold agenda och hon ser till att Claire blir lärling hos den galne Myrnin, vampyren som bor i Morganvilles mörkaste gränd och som har dödat fler människor under de senaste åren än alla de andra vampyrerna tillsammans. Myrnin har mycket att lära Claire - om hon överlever lektionerna vill säga -
"Precis som bok ett och två så är detta en självklar fullpottare ?" //Tessans bokblogg
Kundrecensioner
Det finns 2 recensioner av Midnattsgränden. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
mycket bra serie. hoppas att den kommer att fortsättas att översättas. kommer absolut läsa fortsättningen. lik de första böckerna är den här boken lika bra
Kaoset i Morganville tycks ha lugnat ner sig något, i...
Kaoset i Morganville tycks ha lugnat ner sig något, i alla fall tillfälligt, när Claire får ett erbjudande som sägs kunna skydda såväl henne som vännerna i Glashuset. Efter mycket funderande tycker hon sig inte ha något annat val än att gå med på att binda sig till den mest inflytelserika vampyren i hela Morganville; till själva Grundaren. Frågan är dock varför Grundaren valt att erbjuda just Claire sitt beskydd; vad kan hon själv få ut av deras arrangemang?