3 sagor med Pippi Långstrump

AvAstrid Lindgren

CD-bok, Svenska, 20073-6 år

102 kr

Slutsåld

Beskrivning

En cd med tre berättelser om Pippi Långstrump, inlästa av Alexandra Rapaport.

Känner du Pippi Långstrump?
Tommy och Annika vill så gärna ha en lekkamrat. En dag när de kikar över planket in till Villa Villekulla, får de se någonting mycket märkvärdigt. En liten flicka, som kommer bärandes på en stor levande häst! Pippi Långstrump heter hon, och hon är rysligt stark. I hela världen finns det ingen som är så stark som hon.

Pippi Långstrump på Kurrekurreduttön
Pappa Efraims faderliga och konungsliga vilja är att Pippi ska åka till Kurrekurreduttön och hälsa på. Pippi ser förstås till att Tommy och Annika följer med på den spännande resan till ön med de gröna palmerna och det blåaste blåa vattnet.

Pippi Långstrump i Humlegården
I den lilla staden där Pippi Långstrump bor är det mycket fridsamt, men i den kungliga huvudstaden är det värre. Där vimlar det av busar. Pippi tar med sig Villa Villekulla till Humlegården för att ta itu med busarna där.

Produktinformation

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Fråga 7

Richard Flanagan

Inbunden, 2025

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(9)

259 kr

  • -30%

Bröllopsgästerna

Alison Espach

Pocket, 2026

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

69 kr99 kr

  • -30%

Kärlek på grekiska

Lucy Diamond

Pocket, 2026

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(3)

69 kr99 kr

  • -22%
Del 2

Snedsteget

Elle Kennedy

Pocket, 2024

4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(9)

69 kr89 kr