Afrikas hjältar

AvMagnus Nyström

Häftad, Svenska, 2025

266 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Tjuvjakten i Afrika är fortfarande ett allvarligt hot mot noshörning, elefant, gepard och lejon. Om inte modiga människor står upp för de utrotningshotade djuren är risken stor att kommande generationer aldrig får se många av dessa ikoniska djurarter i det vilda. Några av de största hjältarna i kampen mot tjuvjakten är kvinnor. Kvinnor utan vapen.

Här får ni möta Black Mambas - de vilda djurens bästa vänner - och grundaren Craig Spencer, en Indiana Jones i verkligheten. Ni får möta den svenske fotografen som kidnappades av tjuvjägare i Moçambique. Och kvinnan från Sverige som valt att bo ensam i bushen och sovit med en riktig svart mamba i taket ovanför sig.

Sportjournalisten Magnus Nyström trodde det skulle bli en drömsemester tillsammans med sina barn, Frida och David. Det blev väldigt mycket mer än så. Första resan till Sydafrika satte outplånliga spår hos hela familjen Nyström och det blev fler resor till Afrika. Denna bok är resultatet av dessa resor.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet
Del 3

Rivaler i Rom

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Inbunden

249 kr

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr