Islam's Black Slaves: The Other Black Diaspora (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Trade Paper)
Språk
Engelska
Antal sidor
273
Utgivningsdatum
2002-01-09
Förlag
Farrar, Straus and Giroux
Dimensioner
210 x 140 x 20 mm
Vikt
271 g
ISBN
9780374527976

Islam's Black Slaves: The Other Black Diaspora

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Häftad,  Engelska, 2002-01-09
249
  • Skickas från oss inom 3-6 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Vi har inte fått in någon beskrivning av boken från förlaget. Kolla gärna upp förlagets (Farrar, Straus and Giroux) hemsida, där det kan finnas mer information.

Passar bra ihop

  1. Islam's Black Slaves: The Other Black Diaspora
  2. +
  3. Peak Human

De som köpt den här boken har ofta också köpt Peak Human av Johan Norberg (häftad).

Köp båda 2 för 418 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Islam's Black Slaves: The Other Black Diaspora. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Den bortglömda arabiska slavhandeln
    Thomas Stalin, 2 december 2021

    Detta är en mycket intressant bok om 1300 år av slavhandel mellan Afrika och arabiska muslimska länder. Jag har själv halva mitt liv i Östafrika Tanzania men ingen har berättat om detta förutom när jag läste HM Stanleys upptäcktböcker och beskrivningar av Tipu Tips härjningar eller förrödda regioner. Mycket läsvärd. Fylld av fakta. Denna slavhandel var lika omfattande som den transatlantiska. Zanzibar exporterade 20 000 slavar per år på 1800 talet och då skall man komma ihåg att bara en av 5 eller 10 kom fram resten dog på vägen.

Fler böcker av Ronald Segal