Hjärnmänniskan (pocket)
Fler böcker inom
Format
Kartonnage
Språk
Svenska
Antal sidor
256
Utgivningsdatum
2007-02-01
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Medarbetare
Derkert, Edvard (form)
Dimensioner
120 x 184 x 26 mm
Vikt
300 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789100112967

Hjärnmänniskan

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Kartonnage,  Svenska, 2007-02-01

Slutsåld

Hjärnmänniskan den pockande, envetna rösten inne i Hans Hermann Gustavssons huvud ger honom ingen ro. Den insisterar och debatterar, styr och ställer. Tillsammans med Hermann skriver den traktater om livet och världen. När den folkskygge enstöringen Hermann får en resa till Indonesiens övärld, är det med yttersta tveksamhet han bestämmer sig för att åka. Han är en bokmänniska som inte tycker om vare sig sol eller bad, och exotiska platser känns mer hotande än lockande. Motvilligt reser han till slut till Semparangbang. Det ska dock visa sig bli en långt värre tur än han hade kunnat föreställa sig. Men när katastrofen kommer är det inte utifrån utan från en helt annan platsGabriella Håkanssons tredje roman utspelar sig i gränslandet mellan fantasi och verklighet. Det är en gotisk fantasi om besatthet, om tänkandet och skriften. Hjärnmänniskan är en spännande historia, men också en idéroman som ställer existensiella frågor. Hjärnmänniskan liknar inte något annat i bokväg.Om Operation B:Operation B är en begåvad, intellektuell och formellt avancerad debut inom en tradition som kan återföras till Poe och Hoffmann, och vidare till Borges och Calvino Dagens NyheterOm Fallet Sandemann:Jag vet att Gabriella Håkansson med sin oräddhet, fantasi och intellektuella briljans lever upp till allt det som debutboken Operation B lovade. Den nya romanen når till och med längre. Göteborgs-Posten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Hjärnmänniskan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Ganska platt bok
    Håkan, 5 augusti 2015

    Ett rolig idé som dessvärre inte utvecklas något vidare. Ytligt beskriva karaktärer som har svårt att engagera. Historien är kryddad med en del udda och ålderdomliga ordval, vilket känns lite konstlat, som ett försök att intellektualisera och kompensera en svag berättelse.

Fler böcker av Gabriella Håkansson

Övrig information

Hjärnmänniskan - den pockande, envetna rösten inne i Hans Hermann Gustavssons huvud ger honom ingen ro. Den insisterar och debatterar, styr och ställer. Tillsammans med Hermann skriver den traktater om livet och världen. När den folkskygge enstöringen Hermann får en resa till Indonesiens övärld, är det med yttersta tveksamhet han bestämmer sig för att åka. Han är en bokmänniska som inte tycker om vare sig sol eller bad, och exotiska platser känns mer hotande än lockande. Motvilligt reser han till slut till Semparangbang. Det ska dock visa sig bli en långt värre tur än han hade kunnat föreställa sig. Men när katastrofen kommer är det inte utifrån utan från en helt annan plats... Gabriella Håkanssons tredje roman utspelar sig i gränslandet mellan fantasi och verklighet. Det är en gotisk fantasi om besatthet, om tänkandet och skriften. Hjärnmänniskan är en spännande historia, men också en idéroman som ställer existensiella frågor. Hjärnmänniskan liknar inte något annat i bokväg.