Huvudjägarna (pocket)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (1.4 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Antal sidor
282
Utgivningsdatum
2016-10-14
Förlag
Albert Bonniers förlag
Översättare
Per Olaisen
Medarbetare
Bandicksson, Marcell (form)
SAB
Hce
ISBN
9789100172046

Huvudjägarna E-bok

(1 röst)  |   Läs 1 recension
E-bok,  Svenska, 2016-10-14

Styckköp

79

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Roger Brown är om han får säga det själv Norges bästa och mest underbetalda headhunter, han har en alldeles för vacker hustru, en alldeles för dyr villa och måste därför stjäla alldeles för mycket konst för att kunna upprätthålla sin livsstil.

Clas Greve är den perfekta kandidaten till alla slags toppjobb, en man med både kvinnotycke och en Rubensmålning i hundramiljonersklassen. Om Roger Brown får tag på den målningen är hans ekonomiska problem lösta och hans hustru Diana kommer vara honom evigt trogen.

Diana vill ha sitt konstgalleri. Och ett barn.

Alla vill ha något. Ingen får det gratis. Inte utan att gå över lik. Någons huvud kommer rulla i den jakt som börjar.

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Huvudjägarna. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Svag Nesbö
    -, 30 oktober 2024

    Når inte riktigt upp till Jo Nesbøs standard! Den är inte dålig, men känns lite seg! Det är man inte riktigt van vid! Visst, jag läste den från pärm till pärm, men utan att den vanliga entusiasmen! Dialogen når inte ända fram, handlingen segar, sackar då och då! Hade inte blivit ledsen, om jag missat den!

Fler böcker av Jo Nesbø