Norstedts fågelbok (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Kartonnage
Språk
Svenska
Antal sidor
456
Utgivningsdatum
2012-05-03
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Översättare
Roland Staav
Originaltitel
Fugle felthåndbogen
Dimensioner
235 x 160 x 40 mm
Vikt
1241 g
SAB
Ugg
ISBN
9789113041469

Norstedts fågelbok

(30 röster)  |   Läs 3 recensioner
Kartonnage,  Svenska, 2012-05-03

Slutsåld

Med denna helt nyskrivna fälthandbok och medföljande cd-skiva får den fågelintresserade en gedigen guide till alla de fågelarter som man kan stöta på i Sverige och våra grannländer.

Norstedts fågelbok är en helt nyskriven fälthandbok som också innehåller sång och lockläten. Här beskrivs i text och bild merparten av de arter som påträffas i Norden - häckfåglar såväl som regelbundna sträckgäster. Totalt presenteras inte mindre än 322 arter, illustrerade med 960 fotografier tagna av några av Nordens främsta fågelfotografer.

Fågelgrupper med stor dräktvariation som änder, rovfåglar och måsfåglar visas med upp till sex fotografier per art. Arter som liknar varandra presenteras sida vid sida för att underlätta identifikation, och för vissa arter visas dessutom en silhuett för enklare och säkrare identifiering.

Texterna beskriver fågeln med utgångspunkt i form, storlek och beteende, flyttningsförhållanden, utbredning och förekomst under året.

På bokens medföljande cd-skiva finns sång och läten från 296 av de arter som presenteras i boken.

Boken inleds med en miniguide till fågelskådning där vi får lära oss hur förutsättningar som biotoper, årstider, klimat och tidpunkt på dygnet påverkar fågelskådandet.

Sammantaget blir den det perfekta hjälpmedlet för såväl nyblivna fågelskådare som mer erfarna.

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Norstedts fågelbok. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra fågelbok
    Peter, 14 september 2015

    Lite tung att ha med sig i fickan. Utsökta bilder, med flera foton av samma fåglar. Bra ljudskiva.
    Överkomligt pris på boken

  2. Utsökta bilder
    Ulf Gustafsson, 11 augusti 2015

    Boken är ett utmärkt komplement till en fälthandbok. (Den är för tung att bära med sig). Fina bilder med många bilder på samma art för bättre möjligheter att artbestämma.

  3. En av de bästa
    Milou, 8 juni 2015

    En av de finaste fågelböckerna enligt mig. Upplagd på ett annorlunda sätt som är mycket tilltalande. Rekommenderas starkt. Ett gediget och prisvärt köp.

Fler böcker av Lars Gejl

  • Waders of Europe

    Lars Gejl

    An authoritative photographic guide on wader identification.Waders are spectacular members of our avifauna. They are especially prevalent along coasts and in wetlands during the spring and autumn migration periods, when members of several species ...