Den första gång jag såg dig (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (327.1 MB)
Språk
Svenska
Inläsare
Sofia Berntson
Utgivningsdatum
2024-05-23
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Medarbetare
Graves, Emma (form)
SAB
Hc.01
ISBN
9789113136929

Den första gång jag såg dig Ljudbok

(77 röster)  |   Läs 3 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2024-05-23

Styckköp

169

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Fiolspelandet är det viktigaste i Miras liv. Hon övar varje ledig stund för att nå sin stora dröm. Det är det enda som får henne att slippa tänka på hur allt förändrats efter hennes mammas död.

William är sonen i den kända läkarfamiljen i Luleå och spelar hockey på elitnivå. Medan Mira går ensam är han ständigt omgiven av kompisar. På ytan kunde deras liv inte vara mer olika. När deras vägar oväntat korsas inser Mira att William inte riktigt är den hon trodde. Men ju närmare de kommer varandra desto mer oviss blir tillvaron. Och innan Mira vet ordet av har hon riskerat allt det hon drömt om.

Fjorton år senare har Mira gått vidare i livet. Hon jobbar som violinist i Stockholm och är vikarie i förstaviolinstämman i Sveriges Radios Symfoniorkester. Hon dejtar Alessandro, en italiensk stjärnviolinist, och livet känns närapå perfekt. Men samtidigt som en en åtråvärd fast anställning i förstastämman plötsligt finns inom räckhåll hotas allt än en gång att förändras. När hon stöter på William igen tvingas hon konfronteras med händelser och minnen hon sedan länge försökt att förtränga.

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Den första gång jag såg dig. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Romantisk
    -, 13 augusti 2024

    Lättlyssnad feelgood bok

  2. Toppenbra
    Susanne, 18 juni 2024

    Älskar Anna Lönnqvists böcker och sätt att skriva och så även denna underbara bok! En bok som stannar kvar efteråt.

  3. Bra
    AJ/Nettan, 3 juni 2024

    Denna var lite seg förresten mycket seg.

Fler böcker av Anna Lönnqvist