Portugal (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Första klass reseguider
Antal sidor
480
Utgivningsdatum
2014-01-14
Förlag
Reseförlaget
Dimensioner
200 x 130 x 20 mm
Vikt
725 g
SAB
Nl.08
ISBN
9789174252637

Portugal

(13 röster)  |   Läs 4 recensioner
Häftad,  Svenska, 2014-01-14

Slutsåld

Din resa till Portugal, landet som har så mycket att erbjuda resenären, börjar här. Det charmigt kosmopolitiska Lissabon, stränderna och golfbanorna i Algarve, goda viner från Oporto och några av Europas mest fantastiska utsikter. Upptäck de historiska skatterna, de orörda byarna och sjöfararnas fascinerande historia. Här presenteras landets skiftande karaktär, region för region, och även den portugisiska övärlden, Madeira och Azorerna, med sina vackra stränder, gamla städer, skogar och möjlighet att se delfiner. Med utförliga texter och översiktskartor eller perspektivteckningar av viktiga platser och byggnader hjälper guiden dig att hitta till det du drömt om att uppleva, och den omfattande texten innehåller allt från historia och kultur till shopping och nöjesliv. Här finns förslag till både stadsvandringar och tematiska utflykter och informationen i boken gör det lätt att planera sin rundresa, liksom att hitta till de bästa hotellen, restaurangerna, barerna och butikerna. Ingen annan guide över Portugal kommer i närheten av denna inspirerande bok som med över 1 000 färgbilder, kartor och teckningar är en garanti för en lyckad resa till ett av Europas minst exploaterade hörn.

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Portugal. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Allt vi behövde
    OlaJolo, 23 augusti 2015

    Tack vare 1K guiden blev vår första resa till Portugal mycket givande. Nu tjänstgör guiden som minnes- och uppslagsbok. Rekommenderas.

  2. Hitta utflyktsmålen
    Inger Edström, 7 juli 2015

    Jag använder dessa gnuidböckerna över hela världen och hittar alla våra utflyktsmål genom att läsa i boken. Jag får inspiration till utflykter av att läsa i boken.

  3. Bra tips men saknar lite tips
    Irén Ögren Börjesson, 1 oktober 2014

    Bra tips om resvägar och bra med bilder saknar dock tips om annat än historiska byggnader. Vill ha mer om mysiga byar och stränder som är lugnare badmässigt

  4. Vad finns att se i Portugal
    Ingemar Nycander, 4 april 2014

    Täcker hela Portugal vilket är bra.Dock är avsnitten om Madeira och Azorerna kortfattade.Särskilt bra är förslagen till vinturer.Om man skall resa billedes måste man ha en särskild bilkarta. Bokens kartor är ej anpassade till ren bilturism