Du är här: Start / Betyg & recensioner / Hur jag lärde mig förstå världen
Betyg & recensioner för

Hur jag lärde mig förstå världen (Ljudbok)

Kundbetyg 5

(57 röster)

Vad tycker du?

Sätt ditt betyg

Lärorik!

-, 25 augusti 2021

Så intressant att se världen genom någon annans ögon på ett så öppet och personligt sätt! Så lärorikt att få följa med på en unik livsresa och få ta del av hur en person som Hans Rosling har kommit till insikt genom möten med andra människor i olika delar av världen!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Att få en inblick i en stor människas syn på värld

Towe J, 3 juni 2020

Jag lyssnar på biografin med viss bävan, för att jag vet hur den slutar och den vetskapen är svår att förhålla mig till. Det märks att Hans Rosling har mycket att berätta och det på begränsad tid, men ändå låter han sin bakgrund och vägen fram till idag noggrant komma till tals, nästan för att visa eventuella skeptiker att han visste vad han pratade om. Att ha det fattigt förstod han sig på och han kunde visa på lösningar för att underlätta människors vardag.

Hans tid som läkare med familjen i Moçambique lär honom hur det till synes mest etiska ibland kan stå i kontrast med det mest effektiva. Han var statistiker och räknade ut hur så många som möjligt skulle kunna få vård under mycket knapra förhållanden. Trots att han var chef så var det oftast en kvinna som bestämde, som Mama Rosa. Hon och andra människor, ofta utan utbildning, och med stort kunnande och människokännedom, lär honom mycket om hur världen och människor fung... Läs hela recensionen

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Helt fantastiskt

-, 25 november 2018

Helt helt underbar bok som ger en personlig berättelse om världen! Ger ett perspektiv om ens kunskaper, vad gäller av de vi lärde oss i skolan för länge sedan? Lyssna!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Måste läsas

Kerstin Catharina Möller, 11 oktober 2018

En bok som spänner över tid och ger perspektiv och förståelse. Kunskap att dela med sig av. En viktig bok.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Mycket inspirerande bok om folkbildaren

Mats, 26 maj 2018

En fascinerande berättelse om Hans Roslings uppväxt, hans period i Afrika, hans forskarinsats och hans senare liv som folkbildare för alla, inklusive världens ledare. För det mesta en ödmjuk berättelse, som också lyfter fram de personer (ofta kvinnor) som han träffat, från fattiga till världsledare samt hans hustru Agneta.
Saknar lite grann övriga familjens upplevelser under de två åren i Mocambique, men det kanske inte var menat att ingå, eller att den knappa tiden att få till boken inte medgav det.
Imponerande av Fanny Härgestam att kunna färdigställa denna bok under hans sista tid i livet.
Fascinerande uppläsning, man tror det är Hans Rosling som läser.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Mycket bra

-, 12 maj 2018

Mycket bra och intressant bok om Hans Roslings uppväxt, äventyr och upplevelser; bra och dåliga. Boken påminner oss också om hur långt vi har kommit i sverige på några få generationer och hur snabbt, relativt sett, övriga värden förbättras.
Andreas T Olsson som läser, gör det lite för långsamt, men gör annars ett bra jobb. Det går ju också att ändra hastigheten på uppspelningen och då blir det perfekt.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

En bok som ger förklaring

Helena, 15 april 2018

En bok som passar alla från vuxen till skolbarn.
Hans förklara på ett tydligt sätt att världen inte är uppdelad i I- och U-land.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Lärorikt och ger kloka perspektiv

Marita Öberg, 10 april 2018

Tacksam för att Hans Rosling hann skriva ner sina erfarenheter, tankar och upplevelser innan sin bortgång. Så klok. Tar med mig nya perspektiv på livet.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej